Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süryani aday cemaati karıştırdı

04.04.2011 12:06
CHP Parti Meclisine alınmayan ve AK Parti'den milletvekili adayı olan Süryani asıllı Markus Ürek, cemaatini karıştırdı.

CHP almadı, AKP'ye gitti! CHP Parti Meclisine alınmayan ve AK Parti'den milletvekili adayı olan Süryani asıllı Markus Ürek, cemaatini karıştırdı. Süryani cemaatine mensup 15 kuruluş, Ürek’i protesto etti.

CHP Parti Meclisine seçilmeyi beklerken liste dışı kalması üzerine AK Parti'den milletvekili adayı olan Süryani asıllı Markus Ürek, cemaatini karıştırdı. Süryani cemaatine mensup 15 kuruluş, Ürek’i protesto etti ve ‘’Arkasında Süryaniler ve manastırların desteği yoktur’’ açıklaması yaptı.

İzmir, Midyat, Alagöz Süryani platformları ve kültür derneklerinin yanı sıra, İsveç, Almanya, Orta Avrupa, Diesburg ve Viyana Asuri Derneklerinin ortak açıklamasında, ‘’Arkasında bütün Süryani cemaatinin olduğunu öne süren ve kamuoyunu yanıltan AKP aday adayı Markus Ürek’in adaylığı kendini bağlar. Gelmiş geçmiş tüm iktidarlar içinde Süryani halkı en kötü dönemini AKP döneminde yaşamıştır’’ denildi ve şu eleştiriler yöneltildi.

‘’Başbakan Erdoğan, (Başörtülü kız kardeşlerimin kıyafetini rahibe kıyafetine benzetemezsiniz) sözü ile Hristiyanların önemli bir dini değerini aşağılamıştır. Devlet bakanı Faruk Çelik, Hristiyanlığı gâvurun dini olarak nitelemiş, bunu kınayan Midyad Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş’a tazminat davası açılmıştır. Mor Gabriel manastırı topraklarına, AKP Mardim milletvekili Süleyman Çelebi’nin aşireti aracılığı ile el konulmak istenmektedir’’

Ürek aday olduktan sonra ‘’Bu topraklarda yaşayan 20 bin Süryani'nin değil 82 ülkede yaşayan 4 milyon Süryani'nin referansı ile aday oldum’’ demiş ve dini inanış şeklini anladığı için AKP’den aday olduğunu açıklamıştı.

Mardin’de doğan Ürek, Mardin'deki Mor Gabriel Manastırında eğitim gördü. Liseyi Almanya’da okudu ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. New York'taki New School Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. ABD’de Cumhuriyetçi kongre üyesi Dan Burton'un ofisinde de çalıştı. Ürek, Almanca, İngilizce, Süryanice, Neo- Aramice, Arapça ve Kürtçe biliyor.

Gazetevatan.com 

Bu haber toplam 3838 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri