Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP suyunu çıkarttı

18.04.2014 12:46
CHP Uşak milletvekili Yılmaz: "2 milyon öğrenci ve veliyi bireysel başvuru konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaya çağıracağız" dedi.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının kamuoyuna açıklanması için öğrenci ve velileri Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruya çağıracaklarını söyledi.

Yılmaz, partisinin Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Çorum Milletvekili Tufan Köse ile düzenlediği basın toplantısında, 23 Mart'ta yapılan YGS sorularının kamuoyuna açıklanmamasını eleştirdi. Bu durumun, hatalı sorular olup olmadığının tespit edilmesinin önüne geçtiğini, ilan edilen sonuçların denetlenmesini engellediğini savunan Yılmaz, sınavı gerçekleştiren ÖSYM'nin son dönemde şaibeli sınavlar nedeniyle güvenilirliğini yitirdiğini ileri sürdü.

 

Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Hem kendi çocuklarımızın haklarının korunması hem de 2 milyon öğrencinin ve velilerinin istediklerinin yerine gelmesi için girişimlerde bulunmaya karar verdik. Soruların açıklanmasıyla ilgili bir dilekçeyi ÖSYM Başkanlığı'na vereceğiz. Ardından eğer buradan bir sonuç elde edemezsek Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi istiyoruz. Ardında yine bir gelişme olamazsa Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkımızı kullanacağız. Hem çocuklarımız, hem kendimiz adına. 2 milyon öğrenci ve veliyi de bu bireysel başvuru konusunda talepte bulunmaya Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaya çağıracağız"

 

Akar, Bayraktutan ve Köse de sınav sorularının açıklanmamasını eleştirdi. Milletvekillerine CHP Antalya MilletvekiliDeniz Baykal'ın yerel seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamayı nasıl buldukları da soruldu. Haydar Akar, Baykal'ın kişisel görüşlerini aktardığını, yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerin bugün ve yarın yapılacak toplantılarda ayrın olarak ele alınacağını söyledi.

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri