Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Terbiyesizliğe Duyarsızlıkta Israrlı

25.12.2012 11:57
Başörtüsüne karşı kabarık sabıkası bulunan CHP, Tekirdağ Merkez Gençlik Kolları Başkanı Önay Taşdelen'in terbiyesiz twitine seyirci kaldı.

CHP'nin örtü düşmanlığında bir yenisi daha eklendi. En temel insan hakkı olan çalışma hakkında inançlarından dolayı taktığı başörtüsü sebebiyle engellenen kadınların haklarının verilmesi için mücadele edenleri "Nankör köpekler" diyerek ağır hakaret eden CHP Tekirdağ Merkez Gençlik Kolları Başkanı Önay Taşdelen, kamuda ayrımcılığı savundu.

Daha önce İstanbul Avcılar'da astırdığı afişlerde başörütülüler için rahibe benzetmesi yapan CHP'li Belediye Başkanı Değirmenci'ye sessiz kalan CHP yönetimi, bu kezde partinin Tekirdağ Merkez İlçe Başkanı Önay Taşdelen'in bir haftadır sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan başörtülülere yönelik hakaret içerikli sözlerine seyirci kaldı. AK Parti yönetimi sosyal paylaşım sitesinde CHP'nin engelli milletvekili Şafak Pavey ile ilgili "Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık" şeklinde tepki çeken sözler sarfeden gençlik kolları üyesi Melik Birgin'in üyeliğine son verirken, CHP yönetimi ise başörtülüye köpek benzetmesi yapan CHP'li yönetici Taşdelen'e karşı duyarsız kaldı.

TEKİN KONUYU GEÇİŞTİRDİ

CHP'den bu konuda tek yükselen ses olduğu belirtilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise konuyu geçiştirdi. Tekin, Taşdelen'in partiden atılmasına ilişkin bir şey söylemezken, kendisini sadece kınadıklarını iletti. Tekin, katıldığı televizyon programında, Taşdelen'in sözlerinin vehametini görmezden gelerek sözleri olay olan CHP'linin partideki görevinin gerçekte ne olduğunu anlatmaya çalıştı.

DAHA DA İLERİ GİTTİ

Başörtüsü özgürlüğü isteyenlere "Nankör köpek" diyerek tepki çeken Taşdelen, mesajın yanlış anlaşıldığını iddia etti. Sosyal medyada yer alan twet'in kendisine ait olduğunu söyleyen Taşdelen, "O twet bana ait. 10 Aralık tarihinde attım. Ancak o tweti çarpıtıyorlar. Kamu dairelerindeki başörtüsüne bir tepki olarak yazdım. Ancak tartışmalar öyle bir boyut kazandı ki benim attığım twet İslamiyet'e, başörtüsüne hakarete dönüştü" dedi. İfadelerinin İslamiyet ve başörtüsü düşmanlığı gibi algılanmaması gerektiğini, annesinin de başörtülü olduğunu söyleyen Taşdelen, kamuda annenizin çalışmasına da karşı mısınız?" sorusuna ise "Herşeyin bir kuralı olduğu gibi devlet dairelerinin de bir kuralı vardır. Annem bile olsa başörtüsüylü çalışmasına karşıyım" diye konuştu.

GÖZLER KILIÇDAROĞLU'NDA

Konya'da katıldığı Şeb-i Arus törenleri sırasında çıktığı yerel televizyon programında kendisine hediye edilen 'Kur'an-ı Kerim ve başörütüsünü' öperek ve memnuniyet duyarak alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'da 'nankör köpekler' hakaretine karşı şu ana kadar sessizliğini koruyor. Kılıçdaroğlu'nun bu konuda vereceği cevap ise merak konusu oldu.

Gereken hassasiyeti göstersinler

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK üyesi Öznur Çalık, "Parti üyemizin hatasından dolayı biz özür diledik, CHP de başkanını istifa ettirip özür dilemelidir" dedi. Çalık, "Bu parti başkanının kullandığı kelimeyi ağzıma dahi almak istemiyorum. CHP'nin gereken hassasiyeti gösterip mutlaka özür dilemesi ve görevden alması gerekiyor. CHP'nin çözmesi lazım" dedi.

Memurlar şikayetçi

Tekirdağ'da kamuda başörtüsüyle çalışılmasına izin verilmesi için demokratik haklarını kullandıklarını belirten Memur Sen İl Temsilcisi Ferruh Topuz, CHP'li Taşdelen hakkında bugün suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Topuz, Taşdelen'in istifa etmemesi halinde CHP yönetimi tarafından görevden alınmasını da talep etti.

Diyanet-Sen: Terbiyesizler

Diyanet-Sen tarafından yapılan açıklamada "Annesine karşı yaptığı nankörlüktür. Biz İslami değer yargılarımızın gereğini yerine getirerek istedikleri alanlarda özgürce çalışmak isteyen, başörtü engelini yaşayan arkadaşlarımızın her zaman yanında olduk. Verilen mücadele haklı bir mücadeledir. Bu kişinin söylemleri annesine, annelere, büyük nankörlük" ifadelerine yer verildi.

Bu zihniyet kin kusuyor

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, başörtüsüne özgürlük eylemi yapanlara hakaret eden Önay Taşdelen'i ve CHP'yi şiddetle kınadıklarını belirtti. Gündoğdu, "Eğitim-Bir-Sen'in başörtüsüne özgürlük eylemlerine dil uzatan CHP'nin marjinal zihniyeti kin, düşmanlık, nefret kusuyor. Çarşaflı hanımlara parti rozeti takan CHP, Önay Taşdelen'i susturmalı, başörtüsüne özgürlük mücadelesi verenlerden özür dilemelidir" dedi.

Yenişafak

Bu haber toplam 4132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri