Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ve HDP Alevi oyları için kapışacak!

19.09.2015 13:08
CHP, 7 Haziran'da HDP'ye kaptırılan Alevi oyları ile bir vekil daha çıkarabileceği iller için kritik müdahaleler yaptı. HDP ise Ankara'da kritik bir isimle karşılık verdi.

CHP, 7 Haziran seçimindeki aday listesini büyük oranda korudu. 131 milletvekilinden 128'i yine listede yer aldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yine İzmir 2. Bölge 2. sıradan aday oldu. Parti buna karşın 7 Haziran'da HDP'ye kaptırılan Alevi oyları ile bir vekil daha çıkarabileceği iller için kritik müdahaleler yaptı. HDP'nin oy patlaması yaşadığı Ankara 1. bölge ve İstanbul 3. bölgede yapılan değişikliklerle Alevi tabanına mesaj verildi.

CHP'nin oyunu düşürdüğü İstanbul ve Ankara'da üst sıralarda değişiklik yapılmaması dikkat çekerken, HDP'nin oy patlaması yaşadığı Ankara 1. bölge ve İstanbul 3. bölgede ise kısmi revizyon ile HDP'ye kaptırdığı Alevi tabana göz kırptı. 7 vekilin çıktığı Ankara 1. bölgede 8. sıra için eski Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız aday gösterilirken, 7 Haziran'da 9 CHP'li vekili parlamentoya gönderen İstanbul 3. bölge 11. sıraya eski Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı ve PM üyesi Fevzi Gümüş getirildi.

HDP DE BOŞ DURMADI

Diğer yandan 1 Kasım listelerinde çok az değişiklik yapan HDP ise Ankara 2. Bölge'de önemli bir ismi aday gösterdi. Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük'ü 1. sıradan aday gösteren HDP, 7 Haziran'da vekil çıkartamadığı 2. Bölge'de Alevi oylarını hedefledi.

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri