Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ve HDP İstanbul için bir araya geldi

21.11.2013 11:40
İki parti yöneticileri, İstanbul yarışında ittifak arayışında...

Siyasi partiler, yerel seçimlerde İstanbul'u almak için en uygun aday arayışında... HDP İstanbul için Sırrı Süreyya Önder'i aday gösterdi. CHP'nin adayı olarak en güçlü isim ise Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Önder ile Sarıgül arasında soğuk rüzgarlar eserken, iki parti yöneticileri İstanbul yarışında ittifak arayışı için bir araya geldi.

CHP: ÖNDER ADAYLIKTAN ÇEKİLSİN

CHP, Önder'in kendi adayları lehine seçimden çekilmesi istemini iletirken; HDP yönetimi, Büyükşehir Belediyesi'nde "yetkili bir başkan yardımcılığı" ile Maltepe, Sultangazi, Esenlerve Kartal ilçe başkan adaylıklasakıkrı karşılığında bunun gerçekleşebileceği görüşünü aktardı.

Bunun yöntemi ayrıntılı olarak görüşülmemekle birlikte, CHP listesinden HDP adayının seçime katılması olabilecek formüllerden birisi olarak dile getirildi. HDP yöneticilerinin ilçe belediye başkanlık seçimlerine katılma biçimine ilişkin pek çok yöntemin söz konusu olabileceğini, asıl önemli olanın ittifak için "ilkesel bir zeminin" oluşturulması olduğunu vurguladıkları bildirildi. Belediye başkan yardımcılığı konusundaki isteme sıcak bakan CHP yöneticilerinin, ilçe belediyeleri istemini ise üçle sınırlama eğiliminde olduğu belirtildi.

HDP, SARIGÜL'E MESAFELİ

Görüşmelerde Büyükşehir belediye başkan adayının ismi konusunda herhangi bir değerlendirme yapılmadığı, ancak Mustafa Sarıgül ismine HDP kanadının mesafeli olduğu öğrenildi. HDP'nin Sarıgül'ün olması durumunda da "zorlama içinde" olmak gibi bir tavır sergilemeyeceğinin altı çizildi. HDP kanadının prensip olarak "kente karşı suç işlememiş" bir isim üzerinde uzlaşılabileceği değerlendirmesi CHP'lilerle paylaşıldı. Bu çerçevede eski DİSK Başkanı, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi isminin de zikredildiği belirtildi.

Yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, parti olarak başta Gezi direnişinin simgesi olan Beyoğlu olmak üzere İstanbul'da bütün kesimlerle güç birliği yaptıklarını söyledi. Bu süreçte, CHP yönetiminin, Sırrı Süreyya Önder'in Sarıgül'le ilgili sert açıklamalarına herhangi bir yanıt verilmemesi de dikkat çekti.ensonhaber

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri