Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ve Kılıçdaroğlu'na İsrail'den yeşil ışık

05.09.2013 11:05
CHP'nin ekim ayında yapmayı planladığı Gazze ziyaretine ABD ve İsrail de sıcak bakıyor...

İNTERNET HABER-  AK Parti hükümetine sert eleştirilerde bulunan Mısır’ın yeni yönetiminin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ülkeye davet etmesi, gözlerin CHP’nin Ekim ayında planladığı Gazze ziyaretine çevrilmesine yol açtı.

Başbakan Erdoğan’ın Gazze ziyaretine karşı çıkan ABD ve İsrail’in, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İsrail üzerinden Gazze’ye yapacağı ziyarete şimdilik sıcak baktığı bildirildi. CHP’nin ise şu anda resmî bir talebi yok. Ancak, bu yönde bir talep gelirse, resmî prosedürlere uyulması halinde Kılıçdaroğlu Gazze’yi ziyaret edecek. Bununla ilgili karar önümüzdeki günlerde verilecek.

UZUN SÜRE ÇALIŞMA YAPILDI

CHP MISIR'A GİDECEK DİYE 
ERDOĞAN KIZDI
 

Başbakan Erdoğan, Mısır'daki darbe yönetimini ziyaret edecek olan CHPheyetine tepki gösterdi. Erdoğan bir gazetecinin sorusu üzerine şöyle konuşmuştu:

"CHP'nin oraya gtimesi konusunu kendisi açısından önemsiyorum. Ve demokrasiye darbelere bakışı açısından tecrübelidirler. Mecvut Türkiye'deki tecrübeleri yetmiyor demek ki. Kendi tecrübelerini onlara aktaracaklardır diye düşünüyorum. Dışarıdaki darbe deneyimlerinden bir şey kazanma gayreti içinde olacaklar...
CHP yönetiminin veya CHP'den gidecek olanların ne Irak'a ne Mısır'a verebileceği hiçbir şey yoktur. Olsa olsa alabileceği bir şey vardır. Veyahut da işte Mısır'da darbe yönetimine 'işte biz de böyle darbeler yaptık' veya 'böyle darbelerin arkasında bulunduk, askeri darbe şöyledir, sivil darbe böyledir' gibi bunlar noktasında bir paylaşımı olabilir."

GÜRSEL TEKİN YANIT VERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise parti MYK'sı sonrası açıklama yaptı ve Erdoğan'a yanıt verdi: "Bize darbeci diyen Başbakan'ın darbelerde tek bir mağduriyeti var mı? Bakanlar Evren döneminde çalışıyordu. Başbakanın bilmesi gereken şudur; Türkiye sahipsiz değildir. CHP Mısır'a Irak'a gidiyor, çünkü sizin kırdığınız döktüğünüz yanlışları ancak CHPtoparlayabilir. Büyükelçinizi çektiniz niye tekrar geri gönderdiniz, hani kabadayılık yapıyordunuz? Darbecilerden en çok mağdur olan parti biziz. Ama bütün ortadoğu coğrafyasını da ziyaret edeceğiz."

 

İsrail’in, Mavi Marmara saldırısı konusunda Türkiye’den özür dilemesinin ardından gündeme gelen Başbakan Tayyip Erdoğan’ınGazze ziyaretinin niye gerçekleşmediği de aydınlandı. Taraf ’ın diplomatik ve istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre,Erdoğan’ın Gazze ziyareti konusunda uzun süre diplomatik ve güvenlik çalışması yapıldı.

MURSİ'NİN EKİBİ ERDOĞAN'I GAZZE İÇİN OYALADI

Mısır üzerinden yapılması planlanan ziyarette, güvenlik konusunda birçok sıkıntı çıktı. Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin çalışma arkadaşları da, ziyaret konusunda Türkiye’nin önüne birçok engel çıkardı. Bir anlamda Türkiye oyalandı. Ve ziyaretle ilgili planlar yapılırken, Mısır’da darbe oldu.Mursi’nin devrilmesinin ardından Gazzeziyareti planları tamamen rafa kaldırıldı. Üst düzey bir diplomatik yetkili, “Başbakan’ınGazze ziyaretinin gerçekleşmeyeceği başından beri belliydi” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan’ın Gazze ziyaretine ABD de karşı çıkmış ve zamanlamanın uygun olmayacağını öne sürmüştü.

CHP'NİN AYRINTILARI NETLEŞMEDİ

Şimdi Ankara’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gazze’ye de gidip gitmeyeceği tartışılıyor. Bu konuda CHP’nin henüz resmî bir talepte bulunmadığı öğrenildi. Ancak, ABD ve İsrail’in Kılıçdaroğlu’nun olası bir Gazze ziyaretine sıcak baktığı konuşuluyor.

Hatta Kılıçdaroğlu’nun, ziyareti ile Gazze’nin son durumu hakkında dünya kamuoyuna daha net mesaj verilebileceği düşünülüyor. Ankara’da, ziyarete “yeşil ışık” yandığı ancak, programının ayrıntılarının henüz netleşmediği konuşuluyor.

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri