Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP VE MHP VEKİLLERİ MİT'LE TARTIŞTI

15.03.2013 12:32
Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’nun brifing aldığı Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) muhalefet milletvekilleri ile MİT yetkilileri arasında gerginlik yaşandı.

Böcek Komisyonu" olarak bilinen TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu dün MİT ve TİB'e inceleme ziyaretleri yaptı. Vekillerin özellikle MİT ziyaretinde ilginç diyaloglar ve atışmalar yaşandı.

CHP'Lİ VEKİLLER BAYKAL'IN KASEDİNİ SORDU

CHP'lilerin MİT yetkililerine, "Başbakan, Baykal'ın kasedi ile ilgili olarak size talimat verdiğini açıkladı, ne yaptınız?" sorusuna, "Cevap yetkimizi aşar" yanıtı verildi. CHP'lilerin aynı yöndeki soruları yöneltmesi üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan vekiller ile kurum yetkililerinin bulunduğu odaya girdi. Ancak Fidan da bu yöndeki soruları yanıtsız bıraktı. Kaset mağduru olan Bağımsız İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu, Fidan'a, "Siz ne iş yaparsınız, benim mağduriyetimi bile gideremediniz" diyerek bağırdı. Barutçu'ya yanıt vermeyen Fidan'ın MİT Yasası'nda değişiklik gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

Vatan Gazetesi'nin bugün manşetten verdiği habere göre, Komisyon üyesi CHP ve MHP'li vekiller ile MİT yetkilileri arasında tartışma çıktı.

"TELEFONLARIMIZA DİNLEME PROGRAMI YÜKLEMEYİN"

Komisyon dün ilk olarak MİT'e gitti. Komisyon üyesi milletvekillerinin cep telefonları MİT yetkililerinin isteği üzerine yerleşkeye alınmayıp, dışarıda bırakıldı. Milletvekilleri MİT’e girişte "Telefonlarımıza dinleme programı yüklemeyin" espiri yaptı. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisindeki böceği bulan MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanı Basri Aktepe ve 3 MİT yetkilisi milletvekillerine yasal dinlemeler konusundaki mevzuata ilişkin sunum yaptı.

Sunumun ardından komisyon üyesi milletvekillerinin sorularına net yanıtlar verilmemesi üzerine tartışma yaşandı.

DİNLEMEDE BATARYA ERKEN BİTER

CHP’li Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Her ne kadar siz dinlenmiyoruz deseniz de dinlediğinizi bal gibi biliyoruz" dedi. MİT bünyesinde ne kadar personel çalıştığı sorunusu da yanıt vermeyen MİT yetkilileri, "bir telefonun dinlendiğini nasıl anlaşılabileceği sorusuna" ise, "Ortam dinlemesinde batarya erken biter. Telefon dinleniyorsa da televizyonun yanına getirilirse parazit yapar" karşılığını verdi.

HAKAN FİDAN SÜRPRİZİ

CHP’li Kesimoğlu, Başbakan Erdoğan’ın, Deniz Baykal hakkındaki kaset olayıyla ilgili olarak MİT’e talimat verip vermediğini sordu. Bu soruya, "Yargı süreci devam ediyor" yanıtı verildi. Israrlı sorular üzerine MİT yetkilileri, "Bu cevap bizi aşar. Yargıya intikal etmiş konular hakkında yanıt veremeyiz" dedi. CHP'li vekillerin ısrarlı soruları sürünce sürpriz bir gelişme oldu; vekiller ile MİT yetkililerinin bulunduğu odaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan geldi.CHP'liler Fidan'ın gelmesini, "Bizi dinliyordu, sıkıştırınca geldi" diye yorumladı.

TARTIŞMA BAŞLADI

MİT görüşmesinde en ilginç olay İhsan Barutçu'nun konuşması sırasında yaşandı. Barutçu, kaset mağduru olduğunu anlatarak, "Madem cevap vermeyeceksiniz siz de cevap vermeyin, bizi de yormayın. MİT bu ülkenin güvenliğinden sorumlu değil mi? Güvenli noktaları güvence altına alması gereken kurum değil mi? MHP, CHP ve Başbakanla ilgili tespitiniz var mı?" diye sordu.

Yaşadığı olayın üzerinden 2 sene geçtiğini söyleyen Barutçu, bunun araştırılıp araştırılmadığını sordu. Barutçu, CHP olayı yaşandığında tedbir alınmadığını, MHP'de yaşandığında tedbir alınmadığını belirterek, olayın Başbakan'a kadar uzandığını söyledi. Sesini yükseltip elini masaya vuran Barutçu, "Siz ne iş yaparsınız, mağduriyetleri gideremediniz. Sağıra yatarak bu işlerden kurtulamazsınız. Özel hayatımız deşifre edildi. Bunu bile çözemiyorsanız neyi çözeceksiniz?" dedi.

ORTAM GERGİNLEŞTİ AKP'Lİ ÜYE MÜDAHALE ETTİ

Komisyon Başkanı AKP'Li Zeyid Aslan ortamın gerginleşmesi üzerine müdahale etti, Barutçu’ya "Uslübunuz doğru değil. MİT Müsteşarı önünde şov yapıyorsunuz" dedi. Barutçu Arslan'ın sözlerine kızarak, "Bizim hayatımız mücadeleyle geçti. Şovla işimiz yok, ihtiyacımız da yok" dedi. Tartışma bir süre daha devam etti, bu sırada MİT Müsteşarı Fidan'ın ise hiçbir yorum yapmadığı belirtildi. Tartışmanın ardından Fidan'ın MİT’in istihbari faaliyetlerinde bireysel hak ve özgürlük konusunda sıkıntı yaşanmadığını ifade etti.

Kaynak: Vatan Gazetesi 

Bu haber toplam 2144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri