Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li vekil Esed'le görüşmeyi böyle savundu

08.03.2013 23:18
Suriye'ye giderek Beşşar Esed'le görüşen CHP heyetindeki milletvekilleri Şafak Pavey ve Aytuğ Atıcı, Esed ile yaptıkları görüşmenin detaylarını paylaştı.

Suriye'ye giderek Beşşar Esed'le görüşen CHP heyetindeki milletvekilleri Şafak Pavey ve Aytuğ Atıcı, Esed ile yaptıkları görüşmenin detaylarını paylaştı.

Pavey, CHP Malatya Kadın Kolları'nca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlik öncesi basın mensuplarına konuşan Pavey, Esed'le görüşmelerinden olumlu sonuçlar beklediklerini belirtti.

Şafak Pavey, ''Bir insanı kurtarmak bile en büyük çabaya değer. Bu anlamda hepimiz görüşmeler yaptık. Barışa katkı için yaptığımız bu görüşmelerin sonuçlarını çok yakında alacağımızı ümit ediyoruz'' diye konuştu.

Beşşer Esed'in eşi Esma Esed'le de ''savaş ve kadını'', gelecek için neler yapılabileceğini değerlendirmek, çabaları karşılığında nasıl katkılar sunulabileceğini görmek için görüşme yaptıklarını ifade eden Pavey, ''Çok umutluyum. Umarım bu çabalarımızın sonuçlarını alırız. Biz gazeteciler ve insani yardım görevlileri için gittik. Son derece insani bir amaçla gittik. Bu çabalarımızın sonucunu olumlu almayı bekliyoruz'' dedi.

Şafak Pavey, sınır kapısından geçerken Suriyeli kadınların yolun kenarında ''savaş bitsin'' diye dua ettiklerini gördüğünü aktararak, ''Ben bunu gördükten sonra her türlü çabaya değeceğini düşünüyorum. Esma Esed'le de bu nedenle görüştük. Umarım çabalarımızın karşılığını çok yakında alacağız'' ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'li heyetin Suriye'ye gitmesiyle ilgili değerlendirmesini hatırlatması üzerine Pavey, ''Biz oraya aile tatiline gitmedik. Barış katkısı sunmaya gittik. Barış çabaları, savaştan mağdur olan insanları kurtarma çabaları ne zamandan beri suç oldu?'' şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Pavey, oraya tamamen insani çabalarla gittiklerinin herkesin bilgisi dahilinde olduğunu dile getirerek, ''Dolayısıyla Başbakan'dan izin almadığımız için özür dileyemeyeceğim'' dedi.

Esed: 'Halkım idamımı isterse itiraz etmem'

CHP heyetinde bulunan Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, sadece Beşşar Esed'in anlattıkları değil, Suriye halkını da dinlediklerini belirtirken, Suriye Devlet Başkanı'nın başta Türkiye olmak üzere dünyaya pek çok mesaj verdiğini söyledi.

Suriye liderini görüşmede hayli moralli bulduklarını belirten Atıcı, görevi bırakıp bırakmayacağını konusunu doğrudan sorduklarını, "Bunu ancak halkım isterse yaparım, bunu başka ülkelerin dayatmasıyla yapmam" yanıtını aldıklarını aktardı. Atıcı, Esed'in bu görüşmede, halkının kendisi hakkındaki idam kararına dahi boyun eğeceğini söylediğini de sözlerine ekledi.

"Suriye'nin Kuzeyi El Kaide ve PKK'nın elinde"

Türkiye sınırına yakın bölgelerde kontrolün, 23 farklı ülkeden çeşitli grupların elinde olduğunu iddia eden Ataç, Esed'in Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulabileceği uyarısında bulunduğuna değindi.

"Çözüm Türkiye üzerinden olmalı"

Beşar Esed'in verdiği mesajlar arasında, ülkedeki karışıklığın çözümünde Amerika ya da Rusya gibi ülkelerin değil, bölgedeki Türkiye'nin rolünün önemine değindiğini de belirtildi 

Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri