Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li vekil: Kırca milleti yıllarca uyuttu

28.12.2012 18:19
CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay'dan ezber bozan açıklamalar... "Bir CHP'li 27 Mayıs Darbesi'ni nasıl savunur? Buna bir anlam veremem" diyen Tunay, "Levent Kırca sanatçılık kisvesi altında milleti yıllarca uyuttu" şeklinde konuştu.

A Haber'de Selin Ongun'un sunduğu Bi Sormak Lazım, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay'ı konuk etti. "Aklıselim her CHP'li darbeye karşı olur" diyen Tunay, kendisine Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali'nin önceki hafta Bi Sormak Lazım programında "Darbeleri Araştırma Komisyonunda bir CHP'li üye 60 darbesini övmüştü" sözleri hatırlatıldığında ise, "Bir CHP'li 27 Mayıs Darbesi'ni nasıl savunur? Buna bir anlam veremem" dedi. Levent Kırca'nın sözlerini de değerlendiren Tunay, sözlerin kendi aile terbiyesine ters olduğunu dile getirdi ve ekledi "Levent Kırca sanatçılık kisvesi altında milleti yıllarca uyuttu"

"AKLISELİM HER CHP'Lİ DARBEYE KARŞI OLUR"

Aklıselim olan herkesin genel başkanımızın yaptığı 28 Şubat açılımına destek vermesi gerekiyor. Mesele yalnızca 28 Şubat değil. 28 Şubat en son darbe teşebbüsü olduğu için onu konuşuyoruz ama 27 Mayıs'tan başlayıp 28 Şubat'a gelene kadar, bu ülke çok acı tecrübeler yaşadı. Darbelerin bir maddi, bir de manevi sonuçları var. Bunların ikisi de birbirinden bağımsız olmakla beraber aslında toplumu çok derinden yaralayan sonuçlar.

"27 MAYIS DARBESİ'Nİ BİR CHP'Lİ NASIL SAVUNUR? BUNA BİR ANLAM VEREMEM"

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Ama darbelerden, demokrasilerden konuşuyorsak, vesayet rejiminin kalkmasından söz ediyorsak, aklıselim olan, mantıklı olan herkesin buna karşı çıkması gerekiyor. Ben darbe komisyonunda kim 60 darbesini övmüş, kim hakkında olumlu konuşmuş bilmiyorum. Kişisel bir polemiğe girmem de doğru olmaz. Ben genç bir siyasetçiyim, ben Türkiye Büyük Millet meclisi çatısı altında görev yapıyorum ve ben darbelerden bir daha karşılaşmamak üzere kurtulmak istiyorum. Darbelerin "d"sinden bahsetmek istemiyorum. 60 darbesinin sonuçları nasıl iyi olabilir? Yeter söz milletindir diyen bir başbakan bu ülkede darbeyle asıldı. Asıldı. Orada, yassı adadaki davaları, sonuçlarını görüyoruz. Bunu nasıl savunabiliriz. Bunu savunmak için bence çok yanlış yollarda olmak gerekir. Bu zamanda, 21. Yüzyılda, 2012 yılında hala darbeleri meşru göstermeye çalışan insanları, zihniyetleri kimse kusura bakmasın ben anlamıyorum ve kabul etmiyorum

"LEVENT KIRCA SANATÇILIK KİSVESİ ALTINDA MİLLETİ YILLARCA UYUTTU"

Levent Kırca konusu hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum. Neden? Benim ailevi, siyasi değerlerime, aldığım terbiyeye, her şeye tamamen ters bir açıklama ve bir konuşma. Orada 2000 kişinin önünde, hanımların, bayanların, bacılarımızın analarımın olduğu bir ortamda o şekilde konuşmak; bırakın bir sanatçıya sokaktan geçen normal bir vatandaşa dahi yakışmaz. Bunlar, sanat ve sanatçılık kisvesi altında yıllarca milleti uyuttular. Milletin değerlerini hep hor gördüler, milletin değerlerine rağmen bir şeyler yapmaya çalıştılar. Geldikleri noktada bir cümleyle bir hatayla gerçek yüzleri ortaya çıkmış oldu. Bunu tartışmak, konuşmak çok yanlış. Zaten millet değerlendirmesini yapmıştır, o sözlerinden, o kelimelerinden dolayı. Bunun cezasını da millet nezdinde çekecektir. Kendisini de çok ayıplıyorum. Bir sanatçının, toplum önündeki birisinin, adının Levent Kırca olması önemli değil, Faik Tunay da olabilirdi, siz de olabilirdiniz, başkası da olabilirdi... 21. Yüzyılda bir ülkenin sanat olmadan bilim olmadan ilerlemesi, müreffeh rahat bir seviyeye ulaşması mümkün değil. Bir sanatçı toplumun önünde bu şekilde konuşup, diğer insanlara kötü bir şekilde örnek olursa, toplumdan ne bekleriz sonra. Mesele bu kadar basit.

Bu haber toplam 7754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri