Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP yine çarşafa dolandı

09.12.2012 12:10
CHP’nin içerisindeki ideolojik tartışmalar bitmek bilmiyor. CHP’nin geçtiğimiz hafta İzmir’de çarşaflı bir kadına rozet takması, parti içerisinde tartışmalara neden oldu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şubesi'nin düzenlediği “Türk Kadınının Siyasetteki Yeri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, partisinin çarşaflı bir kadına rozet takmasını eleştirdi.

“ÖRTÜNME EŞİTLİĞİ ORTADAN KALDIRIR”

Türkiye'de kadının bir kez daha Ortaçağ'daki gibi çalışmayan, yönetim ve siyasette söz hakkı olmayan varlık haline getirme çabaları olduğunu savunan Güler, “Kadın ve erkek eşittir. Erkek giyinir, kadın da giyinir. Kadın bunun üstüne bir de örtünür diyorsanız o zaman kadın ve erkek eşitliğini ortadan kaldırmış oluyorsun. Bizim Cumhuriyet'in kuruluş zamanında buna itirazımız vardı. Şimdi Ak Parti ile gelen dini duyguları istismarla yükselen yeni uygulamalar zamanında da buna itirazımız var. Ne kişilerin tercihleriyle, ne de dini tercihlerle meselemiz olmaz. Ama dini, kişilerin tercihiymiş gibi siyasetine meze edenlere karşı mücadeleden de bir adım geri durmayız. Bizim bu çelişkiyi aşma zorunluluğumuz var” dedi.

“ÇARŞAFLI KADINA ROZET HEPİMİZİN AKLINI BULANDIRDI”

Kendi partisinde peçeli ve çarşaflı kadına rozet takıldığını hatırlatan Güler, “Kadın erkek eşittir. Erkek de, kadın da giyinir. Kadına ayrıca örtünmesini söylemek ve bunu kendi siyasetinin mezesi olarak baskı aracı haline getirmek CHP tarafından kabul edilmeyecektir. Biz kadını özgürleştirmeyi hedefleyen bir partiyiz. Bu doğruyu her zaman her ortamda hiç sesimiz titremeden gündeme getirmeye devam etmeliyiz.”

Yeni Akit 

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri