Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de 50'ye yakın milletvekili istifa hazırlığında

28.01.2013 09:45
CHP'de Birgül Ayman'ın ırkçılık olarak algılanan sözleri ve bu sözlere tepki olarak gelen istifa, partiyi iyice karıştırdı. CHP şimdi de bölünme tehlikesiyle karşı karşıya.

CHP'li vekil Hüseyin Aygün'ün öldürülen PKK'lıların ailelerine taziye ziyaretinde bulunmasıyla başlayan kriz, Birgül Aymar Güler'in sözleri ve ardından gelen istifa haberiyle had safhaya ulaştı.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler`in TBMM`de ana dilde savunmaya imkan tanıyan tasarının görüşmeleri sırasında söylediği "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" şeklindeki sözleri partiyi karıştırmış ve bu sözlere tepki olarak da Salih  Fırat partiden istifa etmişti.
 
Aygün'ün öldürülen PKK'lıların ailelerini ziyaret etmesiyle parti içindeki ulusalcı cephede başlayan rahatsızlık yaşanan son krizle birlikte had safhaya ulaştı.  Rotahaber'in edindiği bilgiye göre; CHp'de önümüzdeki günlerde daha büyük bir kriz yaşanacak ve CHP içindeki ulusalcılar partiden istifa edecek. İddialara göre istifa edeceği ileri sürülen 50'ye yakın CHP'li ya yeni bir parti kuracak ya da İşçi Partisi'ne geçecek. Ancak parti içinden gelen bilgiler, bu ulusalcı vekillerin İşçi Partisi'ne geçeceği yönünde. 
 
KILIÇDAROĞLU'NUN 'BİZ ULUSALCI PARTİYİZ' ÇIKIŞI İSTİFALARI ÖNLEMEYE YÖNELİK
 
Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz Salı günü parti grubunda yaptığı 'Biz ulusalcı partiyiz' çıkışının da parti içinde yaşanacağı belirtilen bu istifa dalgasını önlemeye yönelik olduğu ileri sürülüyor. Ancak Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışının da parti içindeki ulusalcı kanadı yatıştırmadığı belirtliyor.
 
GÜRSEL TEKİN YENİ KRİZİN SİNYALİNİ VERDİ
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in basına yansıyan "CHP'de CHP'li olmayan milletvekilleri var." şeklindeki sözleri de CHP'den ayrılacağı ileri sürülen bu ulusalcı vekillere söylenmiş sözler olarak değerlendiriliyor.
 
CHP'de yaşanan bu yeni kriz her ne kadar parti içinde gizli tutulmaya çalışılsa da kulislerde istifa edecek isimler dahi konuşulmaya başlandı.
 
KAYNAK: ROTAHABER

 
Bu haber toplam 3618 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri