Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’de 'Ajan' Krizi Büyüyor!

15.04.2013 11:16
Tanrıkulu’na “CIA ajanısın” diyen ve geri adım atmayan Yılmaz’a ya kınama ya da geçici süre partiden çıkarılma cezası verilmesi gündemde

CHP’nin geçtiğimiz hafta kapalı grup toplantısında Dilek Akgün Yılmaz’ın, Sezgin Tanrıkulu’na sarf ettiği, “CIA ajanısın, 3 gün önce partiye geldin şimdi partiyi yönetiyorsun” sözlerinin yankısı sürüyor. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Geçen hafta yapılan MYK’da da konu ele alınırken, Kılıçdaroğlu’nun “gereken yapılsın” talimatı üzerine, CHP Grup Yönetimi toplantısı öncesi Yılmaz’ın bilgisine başvuruldu. Yılmaz’dan özür dilemesi istendi. Ancak Yılmaz özür talebini geri çevirdi.

Kılıçdaroğlu’na, Yılmaz’ın bu sözlerine ilişkin bilgi verildi. Yılmaz’ın “özür dilemem” sözlerine Kılıçdaroğlu’nun tepki gösterdiği ve “Süreç işlesin” talimatı verdiği bildirildi.

MYK’da konuşulacak

Ancak ulusalcı kanatta yer alan bazı milletvekillerinin, bu duruma, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü örnek göstererek, “Bizlere ‘kafatascılar’ diyerek hakaret etti tek bir işlem yapılmadı” diyerek tepki gösterdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun bu hafta Çarşamba günü yapılacak MYK toplantısında konuyu yeniden gündeme getirmesi bekleniyor. Partinin “yenilikçi” olarak tabir edilen kanadı da yapılacak ilk PM toplantısında konuyu gündeme getirecek.

PM kararı gerekli

CHP tüzüğüne göre PM üyeleri ve milletvekillerinin Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkine ilişkin kararları, Parti Meclisi verebiliyor. CHP yetkilileri disiplin kararı alınması halinde tüzüğün 70. maddesinde yer alan ve “kınama” cezası gerektiren, “Partili üyeler ve yöneticiler hakkında bilerek ve isteyerek aslı olmayan söylentiler çıkarmak, bunları yaymak”tan işlem yapılabileceğini ifade ediyor. CHP kaynakları, YDK’nın yine aynı maddede yer alan ve “geçici süre üyelikten çıkarma cezası”nı düzenleyen; “Gizli toplantılardaki konuşmaları açıklamak” ve “Parti düzenini bozmak, çalışmaları aksatmak üyelere sözlü saldırıda bulunmak”tan da işlem yapılabileceğini belirtiyor.

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri