Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de Başörtüsü Çatlağı

14.10.2013 12:00
2009 yerel seçimlerinde, CHP'nin Sultangazi Belediye Başkan adayı olan ve yine o dönemde CHP'deki çarşaf açılımının mimarlarından olan Ercan Karabayır, CHP yönetiminden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal demokratikleşme paketiyle getirilen kamuda başörtüsü serbestisi ile ilgili yönetmeliğin iptali için Danıştay'a başvurmuştu. Konuyla ilgili olarak memnuniyetsizliğini aktaran Karabayır, parti yönetiminin olay karşısında neden sessiz kaldığını sorguladı. CHP'li Karabayır, parti yönetiminin "Mahmut Tanal'ın başvurusu bireyseldir, partinin resmi görüşü değildir" yönünde bir açıklama yapmaması halinde CHP'den istifa edeceklerini açıkladı.

Haber7'den Ömer Süt'e konuşan Ercan Karabayır, "Yıllardır bu ülkede yaşayan bazı kesimleri ötekileştirmeye, 'tukaka' yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bizim de içerisinde olduğumuz süreçte bunun böyle olmayacağını, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de halka açılacağını, herkesin bir vatandaşlık hakkı olduğunu düşünüyorduk. Bu bir yaşam hakkıdır ki özgürlüğü tartışmak bir caniliktir. CHP'nin konuya böyle yaklaşımı doğru değildir. Bu süreç parti içerisinde istifaya bile götürebilir. Aslında Gürsel Tekin'in bu konularda ne kadar hassas olduğunu biliyorum ancak olay karşısında neden hala sessiz ve suskunluğunu koruyor onu da anlayabilmiş değilim" dedi.

Açıklamasının son bölümlerinde istifa sinyali veren Karabayır, Cumhuriyet Halk Partisi'ni bekleyen tehlikeye dikkat çekti:

"Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ya da parti sözcülerinden biri iç ferahlatan bir açıklama yapmazsa, Kurban Bayramı'ndan sonra biz bu partiden istifa edeceğiz. Bu istifa da öyle normal bir istifa olmaz. Yani beşyüz, bin ya da 5 bin kişilik bir istifa olmaz bu onbinlerin katıldığı bir istifa olur. Cumhuriyet Halk Partisi buna hazırlıklı olmalıdır. " HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri