Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de bir ilk 63 vekil deşifre edildi!

13.12.2012 14:01
Bakan Yıldız hakkındaki gensoru görüşmelerine katılmayan 63 milletvekilinin ismi deşifre edildi.

CHP 'de ilk kez böyle bir uygulamaya gidildi. Kılıçdaroğlu listedekileri uyaracak.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, CHP'nin, Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında verilen gensoru görüşmelerinde hazır bulunan milletvekilleri, mazeretsiz katılmayan milletvekillerine tepki gösterdi. Mazeretsiz görüşmelere gelmeyen vekillerin isimleri de bir ilke imza atılarak deşifre edildi, MYK'ya ve tüm milletvekillerine gönderildi.

CHP'nin, Enerji Bakanı hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmelerine sadece 30 milletvekili katımış, az katılım dikkat çekmişti. 37 milletvekilinin mazereti olduğu bildirilirken, 63 milletvekilinin ise mazeret bildirmeden toplantıya katılmadığı belirlendi. Gensoru görüşmelerinde Enerji Bakanı Taner Yıldız CHP'lilere dönerek, “Arkadaşlarınız bana gelerek gensoruya imza atmayacaklarını söylediler” demişti. Hafta başında konuyu bir internet haber sitesi yayın yönetmeni gündeme getirdi ve “Mazeretsiz gelmeyenleri açıklayacağız” diye yazdı.

Ancak site bu isimleri açıklamadan dün ilginç bir gelişme yaşandı. CHP TBMM Grup Başkanlığı bir ilke imza atarak; MYK üyeleri, parti yöneticileri ve milletvekillerine gönderdiği zarfla mazeretsiz gensoruya gelmeyen isimleri açıkladı. Dün MYK'da da konu gündeme gelirken, Kılıçdaroğlu'nun oldukça sinirlendiği ve gensorulara katılmayan vekilleri uyaracağı öğrenildi.

Kulislerde Baykal hareketliliği

Öte yandan geçen hafta İstanbul'da eski kurmayları ve bazı mevcut vekillerle bir araya gelen Deniz Baykal , önceki akşam da aralarında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'na yakın isimlerin de yer aldığı bazı milletvekilleriyle yemekte buluştu. Baykal, Park Fora Restoranda aralarında İstanbul Milletvekilleri Ercan Cengiz, Aydın Ayaydın, Sinop Milletvekili Engin Altay ile yine Kılıçdaroğlu'na yakınlığıyla bilinen Bülent Kuşoğlu'yla yemek yedi. Yemeğe Baykal'a yakınlığıyla bilinen Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar da katıldı. Yemeği Aydın Ayaydın'ın verdiği bildirildi.

Görüşmede Baykal'a yakın bazı milletvekillerinin parti yönetiminin söylem ve politikalarını eleştirdiği ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun gruba hakim olamadığını savunduğu öğrenildi. Kamuoyu yoklamalarına göre CHP'nin oylarında erime olduğuna işaret eden milletvekilleri, etkili muhalefet yapmaları gerektiğini belirtti. Görüşmede Baykal'ın milletvekillerinin eleştirilerini haklı bulduğu, ancak şu aşamada CHP'de “bölünme görüntüsü” verecek bir faaliyet içinde olmak istemediğini, partinin kötü yönetildiğinin herkes tarafından kabul edildiğini söylediği iddia edildi. Baykal, 2014 yerel seçimlerin önemine dikkat çekerken, bu gidişatın yerel seçimlerde bir hayal kırıklığını da beraberinde getirebileceği uyarısı yaptığı da ifade edildi. Baykal, yemeğin ardından dün üyesi bulunduğu TBMM Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu'nun çalışmaları çerçevesinde yurtdışında çıktı.  

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri