Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de büyük iç hesaplaşma

25.08.2011 13:48
CHP'de MYK'ya Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'ün "rant" iddialarının ardından istifa etmesi damgasını vurdu.
İstifa eden CHP Ankara İl Başkanı Şengül'ün, Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar ile ilgili rant ve kendisine gelen rüşvet teklifi ile ilgili iddiaları CHP'de büyük bir hesaplaşma başlattı.
 
CHP'de dün yapılan olağan Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'ün "rant" iddialarının ardından istifa etmesi damgasını vurdu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının ardından Ankara İl Başkanlığı'na getirilen Tarık Şengül'ün, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile ilgili ortaya attığı rant ve CHP'li bir yönetici aracılığıyla kendisine gelen işadamının rüşvet teklifi iddiaları partiye bomba gibi düştü. Şengül, iddialarının arkasında dururken, iddialara cevap vermeye hazırlanan Yaşar'a Genel Merkez'den "Sus" uyarısı geldi. Belediyeden yapılan açıklamada, "Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda basın toplantısı iptal edildi" denildi. Kılıçdaroğlu, MYK'da, Şengül'ün iddialarını kurmaylarıyla tartıştı.
 
MYK üyeleri, belediyelerin imar uygulamalarında dikkatli olmalarını isterken, büyük çaplı rant sağlayan imar planı değişikliklerinin mutlaka yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'a bildirilmesini istediler. Yaklaşık 20 gün önce Yenimahalle ilçe örgütünün kendisi aleyhinde hazırladıkları raporu Genel Merkeze sunmasının ardından istifa eden Şengül, Kılıçdaroğlu'nun rapora inanmadığını ve kendisiyle çalışmaya devam etmek istediğini söylemesinden sonra yeniden göreve atanmıştı.
 
Kılıçdaroğlu, Şengül'e, "Size güveniyorum. Beraber çalışacağız" demiş ve kendi ekibini kurmasını istemişti. Şengül'ün yeniden görevlendirilme süresinde o günün Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in yurtdışında olması ve fikrinin alınmadan atamanın yapılmasından dolayı "Kılıçdaroğlu, Tekin'i by-pass etti" iddiaları ortaya atılmıştı. Şengül'ün Kılıçdaroğlu'ndan aldığı destekle Tekin'e yönelttiği suçlamalar sonunu hazırladı. Şengül'ün önceki gün düzenlediği basın toplantısından önce yakın çevresine "İstifa etmeyi düşünmüyorum" dediği ancak Kılıçdaroğlu'ndan gelen baskı sonrası istifa etmek zorunda kaldığı belirtildi.
 
ŞENGÜL: RANT VAR
 
Şengül, kendi kararıyla istifa ettiğini belirterek SABAH'a şunları söyledi: "Bazı şeylerin çözülemeyeceğine inandığım için istifa ettim. Yenimahalle Belediyesi öncülüğünde bana karşı kampanya başlatıldı. Ranta dur dediğim için gitmemi istediler. Genel Başkanın bana belge sorması diye bir şey yok ben belgeleri gösterdim. Rant işine göz yumma var. Bir kararla birilerine milyonlarca liralık rant yaratılıyor" dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki CHP'li üyeler de iddialarla ilgili bilgi vermek üzere MYK'ya çağrıldı. Toplantıda iddiaların enine boyuna araştırılması ve daha sonra fikir beyanında bulunulması fikri benimsendi.
 
O YÖNETİCİ TEKİN Mİ?
 
Tarık Şengül'ün, Yenimahalle Belediyesi'ndeki rant ve kendisine teklif edilen rüşveti Genel Merkez'e bildirdikten sonra Kılıçdaroğlu'ndan gelen "istifa et" çağrısı üzerine bu kararı aldığı belirtildi. Şengül'ün, rüşveti teklif eden işadamına aracı olan kişi için kullandığı "CHP'de tenzili rütbeye uğramış yönetici" tanımlamasından sonra gözler partide 2'nci adamlıktan kaydırılan Gürsel Tekin'e çevrildi. Tanıma uyan tek yönetici konumundaki Tekin'in adının olayda geçmesinin, Kılıçdaroğlu'nun Şengül'ün istifasını istemesinde etkili olduğu öğrenildi. Şengül'ün iddialarının,CHPMYK'da geçen hafta gerçekleştirilen görev değişimi öncesinde Kılıçdaroğlu'na iletildiği bildirildi. Kılıçdaroğlu'nun, yollarını tamamen ayırmak istemediği Tekin'in görev yerini değiştirdiği bildirildi. Önceki gün gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Gürsel Tekin, Tarık Şengül'ün "Yenimahalle Belediyesi'nin imar değişikliğiyle ranta göz yumduğu" iddialarının doğru olmadığını ifade etti.
 
Tekin, kendisine yönelik olduğu belirtilen, "Bir işadamı, tenzili rütbe olmuş bir yöneticiyi referans göstererek geldi ve rüşvet teklif etti" iddiaları için de "Varsa elinde bilgisi, belgesi genel başkana götürür; genel başkan da gerekeni yapar" dedi.
 
SABAH
 
Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri