Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de Büyükerşen şoku

25.02.2011 00:15
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir'den gelen şok bir haberle sarsıldı.

27 Şubat'ta CHP saflarına katılmaya hazırlanan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in,yolsuzlukyaptığı iddia ediliyor.

BELEDİYENİN İHALESİ BELEDİYE ŞİRKETİNE

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılında Porsuk Çayı ve kanallarında çevre düzenlemesi yapma kararı aldı. Listeye 2 köprü, 2 de su seviye kontrol yapısı eklendi. İhale de Büyükşehir Belediyesi'nin firması olan Eskişehir İmar İnşaat A.Ş'ye verildi.

"İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA"

İhaleden kısa bir süre sonra Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. İhalenin verildiği şirket hakkında soruşturma açıldı. Hem de şok suçlamalarla; İhaleye Fesat Karıştırma ve Zimmet...

RAPOR: FİYATLAR AŞIRI YÜKSEK

Başsavcılık'ın talebi üzerine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık'ın görevlendirdiği 2 müfettiş, ihalede yolsuzluk yapıldığını tespit etti. İhaledeki beton fiyatlarının, Bakanlık'ın gösterdiği beton fiyatlarından çok yüksek olduğu belirlendi.

BAKANLIK: 84,05 TL BELEDİYE: 120,52 TL

Bakanlık'ın standardına göre; 250 Dozlu Demir Beton'un birim fiyatı 84 nokta 05 TL. Fakat ihaledeki fiyat, bundan yüzde 50 fazla; yani tam 120 nokta 52 TL.

Belediyenin inşaat şirketi, BS 25 Betonu da fahiş fiyata mal etmiş. Bakanlık'ın BS 25 Betonu için yayımlandığı fiyat 103,79 TL iken ihalede rakam 183,50 TL'ye çıkarılmış.

MÜFETTİŞ: PROJESİZ İHALEYE YAPILMIŞ

Skandal yolsuzluk iddiası, bu kadarla da sınırlı değil. Müfettişlerin tespitine göre; ihale öncesi proje hazırlanmamış. Ölçüm, çizim, araştırma yapılmadan ihaleye çıkılmış. Üstüne üstlük; daha inşaat tamamlanmadan şirkete ödeme yapıldığı belirtiliyor.

YAPILMAYAN İŞE PARA MI ÖDENDİ?

Başsavcılık'ın iddiasına göre; sözleşmeye yazılan işlerden önemli bir kısmı da yapılmadı. Sözleşmede 326 kalem iş varken; yerine getirilenlerin sayısı rapora 90 olarak yansıdı.

Müfettişlerin bu şok tespitleri, Başsavcılık'a rapor halinde gönderildi. CHP'ye katılacak Büyükerşen'in devleti on binlerce lira zarara uğrattığı iddia edildi.


 

Bu haber toplam 2496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri