Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de gündem: AK Parti seçmeninden nasıl oy alınır

03.02.2015 12:52
Kemal Kılıçdaroğlu Kuşadası'nda akademisyenlerle 5 saatlik beyin fırtınası yaptı ve Ak Parti'nin seçmeninden nasıl oy alınacağı tartışıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Kuşadası’nda  akademisyenlerle seçim ve seçmen davranışı konusunda 5 saat süren bir beyin fırtınası yaptı.

Sonuç, akademisyenlerden gelen "Sağdan gelen adaylarla sağ oyların alınacağı savı her zaman gerçekleşmiyor. Sağdan gelen adaylar yerine sol ve sosyal demokrat vaatlerle sağ kesimden oy alınmaya çalışılmalı." önerisi oldu.

AK PARTİ SEÇMENİNDEN NASIL OY ALIRIZ

Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre; CHP Lideri, seçimler öncesinde Türkiye’deki kutuplaşmaya dikkat çekerek akademisyenlere, Türkiye’de hızlı bir gettolaşma var. Bu çok tehlikeli. Öyle ki medya bile gettolaştı. AK Parti seçmeni kendi kanalları dışında başka kanalı izlemiyor. Kendi gazeteleri dışındaki gazeteleri okumuyor. AK Parti, tabanı parti yetkililerinin her söylediğini doğru kabul ediyor. Bu çemberi kırmamız gerekiyor. AK Parti gettosundan, yani seçmeninden nasıl oy alabiliriz?” diye sordu.

"PARLAMENTER SİSTEM SAVUNULMALI"

Toplantıda ‘başkanlık sistemi’ de tartışıldı. CHP kurmayları, Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti için oy isterse, yanıt vermek mi doğru olur, vermemek mi?” sorusunu yöneltince, akademisyenler, “Millet sizden cevap vermenizi bekler. Hiç yanıt vermemek olmaz” dedi. Bazı akademisyenler ise başkanlık sisteminin sakıncaları konusunda parlamenter sistemi savunan bütün partilerin içinde yer alacağı bir cephe oluşturulmasına CHP’nin öncülük etmesi önerisini dile getirdi.

SEÇİM ÖNERİLERİ

Toplantıda tek tek söz alan akademisyenler, seçim için şu önerilerde bulundu:

SOMUT VAAT: Bütün araştırmalarda, “Nasıl bir CHP’ye oy verirsiniz?” sorusuna, “Ekonomiyi iyi yöneten CHP” yanıtı veriliyor. Seçime halka dokunacak, halkı umutlandıracak, ekonomi konusunda somut vaatlerle çıkın.

İŞSİZLİK SORUN: Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna yüzde 33’lük oranla “İşsizlik” yanıtı veriliyor. İşsizliği sona erdirecek projelere ağırlık verin.

EV ZİYARETLERİ: Seçim kampanyasında kadınları aktif kullanın. CHP’li kadınlar ev ev dolaşarak özellikle annelere hitap etsinler. Ev ziyaretlerinde, “CHP iktidar olursa çocuklarınız iş sahibi olacak” söylemine ağırlık verilsin.

SAĞ OYLAR: Sağdan gelen adaylarla sağ oyların alınacağı savı her zaman gerçekleşmiyor. Sağdan gelen adaylar yerine sol ve sosyal demokrat vaatlerle sağ kesimden oy alınmaya çalışılmalı.

KİMLİĞE VURGU: CHP’nin tarihsel kimliğini ön plana çıkarın. Çokpartili hayata geçişi sağlayan CHP’nin şimdi de hak ve özgürlüklerde, demokraside öncülük edeceğine vurgu yapın.

TEK SES OLUN: Partideki “çok seslilik”, parti içinde çekişme olduğu algısına neden oluyor. Partililerin, kamuoyu önünde birbirine yanıt verme uygulaması son bulmalı.

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri