Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de İzmir'e bir aday adayı daha

31.08.2013 15:47
CHP eski milletvekili Canan Arıtman'dan sonra CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de Büyükşehir adaylığına talip oldu.

İNTERNET HABER - İzmir Milletvekili veCHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, İzmir Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığı başvuru dosyasını, CHP İl Başkanı Ali Engin’e teslim etti.

Dosyayı hayırlı olsun dilekleriyle alan Engin, Güler’e başarı dileklerini iletti.

Milletvekili Güler, burada kısa bir açılama yaparak, açık adaylık uygulamasına vurgu yaptı. Güler, şunları söyledi: “CHP’nin bu yerel seçimlerde aleni adaylık sistemi uygulaması devrimci bir adım. Bu adımın, bütün diğer adil ve katılımcı yöntemlerle güçlendirilmesi gerekir. Başvurum, CHP’nin aleni adaylık sistemine verdiğim desteğin en önemli göstergelerinden biridir. Aynı zamanda aleni adaylık sistemi, bu başvuruyu yapmak için pek çok kişi gibi beni de cesaretlendirdi. Parti içi yarışmaların kurala bağlı, açık ve adil olması, CHP’nin kazanması demek. CHP’nin kazancı, hiç kuşkusuz Türkiye’nin kazancı demektir."

Tartışılan sözler

Meclis'te BDP'li vekillerle girdiği tartışmada Güler, "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" ifadesini kullanmıştı. Son bir yıl içinde Mursi'nin aldığı kararları inanılmaz olarak nitelendiren Güler, "Mısır halkı, buna isyan etti. Bunu Tahrir'deki halk hareketinden biliyoruz. Dolayısıyla şimdi ordu tekrar devreye girdi." diye konuşmuştu.

Genel başkanlık koltuğunda ilk kez yerel seçimlere girecek olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile genel başkan yardımcıları, Ankara, İstanbul ve İzmir'in aralarında bulunduğu en önemli iller için yerel seçim adaylarının belirlenme yöntemini il başkanlarına soracak.

18 İLDE GÖRÜŞME YAPILACAK

Genel Merkez'den il örgütlerine gönderilen genelgede, GenelMerkez'e görüşme için gelecek il başkanlarının, tümilçe başkanları ile ayrım yapmadan tek tek görüşme yapması istendi. Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, UmutOran, Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'den oluşan heyet, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir,Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli,Mersin,Muğla,Ordu ve    Tekirdağ il başkanlarının görüşünü alacak. CHP'de, yerel seçimler için adaylık başvuruları 2 Eylül'e kadar il örgütlerine yapılacak. İl başkanları ile görüşmeler, Genel Merkez'de 4-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri