Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de kriz bitmiyor

12.02.2014 14:23
CHP’de ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından istifa eden belediye başkanı sayısı beşe çıktı. Öte yandan İzmir'de Genel Merkezin aday kararlarından memnun olmayan CHP'liler açlık grevine başladı.

CHP’de ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından istifa eden belediye başkanı sayısı beşe çıktı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün’den sonra bugün iki başkan daha istifa kararı aldı. Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya, aday gösterilmeyince istifa etti. Dikili'de ise Osman Özgüven'in yerine oturan Yusuf Altıparmak, Mustafa Tosun'un aday gösterilmesi üzerine ayrılık kararı aldı.

İşte CHP'nin kesinleşen adayları

CHP’de geçen hafta uzun tartışmalara sebep olan Kınık krizinde önce eski İlçe Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın aday gösterildiği ifade edilmiş, ardından Kaya’nın tekrar aday gösterildiği dile getirilmişti. Partide milletvekillerini bile karşı karşıya getiren süreç, PM’nin seçime Kaya yerine Çetinkaya ile devam edeceği kararıyla noktalandı.

Başkan Süleyman Kaya, bunun üzerine CHP’den istifa etti. Noter aracılığıyla il ve ilçe başkanlığına istifasını gönderen Kaya, tercihini DP’den yana kullandı. DP’den yarın adaylığını açıklayacak olan Kaya, “Eski defteri kapattım. CHP’de yaşadığımız süreci herkes çok iyi biliyor. Kamuoyunun takdirine bırakıp önümüze bakıyoruz. Yeni partide seçime gireceğim. Halkın büyük sevgisine mazhar oldum. Beni sevenleri mahcup etmeyeceğim. Kazanamayacağım yarışa girmem.” dedi.

Belediye Başkanı Özgüven’in yargılandığı süreçte meclis içinden seçilerek koltuğa oturan Başkan Altıparmak da Mustafa Tosun’un aday gösterilmesi üzerine CHP'den istifa etti. Yusuf Altıparmak’ın, DSP’ye geçerek buradan aday olacağı öğrenildi.İzmir'in Dikili İlçesi'nde Belediye Başkanı Osman Özgüven'in hapis cezası almasıyla Belediye Meclisi'nin kendi içinde yaptığı seçimle koltuğuna oturan Yusuf Altıparmak, CHP tarafından aday gösterilmeyince istifa etti. Altıparmak, "Partimin demokratik kurallara uymayarak aday belirlemesinden rahatsız oldum. DSP'den aday olacağım. Görüşmelerimi yaptım. Düşüncelerime en yakın orası. Dikili'de bu gücü kendimde görüyorum, ama partim bende görmedi. Keşke sandık konsaydı, ben çıkan arkadaşın arkasından yürürdüm. Demokratik kurallara göre bir seçim olmadığını düşünüyorum. Kenarda da duramam Dikili halkına karşı sorumluluklarım var" dedi.

CHP'liler bu seferde açlık grevine başladı

"CHP Parti Meclisi'nde (PM) İzmir'in ilçe belediye başkan adaylarına ilişkin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararlarının değiştirilmesine" tepki gösteren Çiğli Belediyesi CHP Meclis Üyesi Önder Özdemir ve bir grup partili açlık grevini sürdürüyor.

Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, "PM'nin MYK'nın kararlarına uymadığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun MYK'nın kararlarını değiştirdiği gece" açlık grevine başladığını belirterek, ertesi sabah da partisinden istifa ettiğini söyledi.

İstifasının ardından açlık grevine 8 kişinin daha destek verdiğini, istifa sayısının da 106'ya çıktığını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Parti MYK kararlarının, bir adayın 'istifa ederim' tehdidiyle geri çekilmesi hepimizi üzdü. Kocaoğlu'nun bu tutumuna ses çıkartmayan, ezilmesine rağmen neredeyse hala destekçisi olan İl Başkanımız Ali Engin'e de sitemlerimiz var. Partinin içinde bu kadar söz sahibi olan, genel başkanı dahi aşan bir güce ulaşmış olan Aziz Kocaoğlu'nun İzmir'de de ikinci beş yılda başarısız bir yönetim sergilediğini düşünüyoruz."

Özdemir, MYK'nın aldığı kararın geçerli olmasını ve Kocaoğlu'nun adaylığının geri çekilmesini istediklerini kaydederek, "MYK'nın aldığı kararların geçerli olmasını istiyoruz. MYK'dan bu konuyla ilgili karar çıkmazsa bu işi ölüm orucuna dönüştürmeyi düşünüyoruz. Kocaoğlu'nun istekleri hala geri çekilmeyecek ve Kocaoğlu buna devam edecekse vazgeçmeyi düşünmüyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: AA / CİHAN  

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri