Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de kurultay günü - CANLI

26.02.2012 12:11
CHP'deki çifte tüzük kurultayının ilk ayağı bugün gerçekleşiyor.

CHP KURULTAYINI CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN 

http://www.kure.tv/samanyolu-haber-tv/Canli-yayin-izle/2/ 

 

 
11:59 - Özel güvenlikten kameramana müdahale

CHP Kurultayında Beyaz TV kameramanına müdahale edildi. Birkaç güvenlik görevlisinin müdahale ettiği kameraman apar topar bulunduğu yerden güvenlik şeridinin dışına çıkarıldı. Müdahale esnasında sözlü tartışmalar yaşandı.

11:46 - Divan başkanlığına Adnan Keskin seçildi

CHP 16. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona gelmesinin ardından Anadolu Ateşi bir gösteri yaptı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kılıçdaroğlu, divan başkanlığı için yapılan öneriyi okudu. Oylama sonucu divan başkanlığına Adnan Keskin seçildi.

11:41 - 'Sahte imzalarla kurultay açıldı' iddiası

Eski CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı, hazirun cetveline sahte imzalar atılarak kurultayın açıldığını öne sürdü. Kurultayın yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu bahçesinde açıklama yapan Yıldızlı, hazirun cetvelinin Çankaya İlçe Yönetim Kurulu üyesi biri tarafından götürülüp, imzalı olarak getirildiğini öne sürdü. Bunu yakaladıklarını ve Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'a ilettiklerini söyleyen Yıldızlı, "Erdoğan Toprak hazirun cetvelini aldı, sonra topladı götürdü, tekrar geri getirdi. Yani sahte imza atılmış, sahte imzalarla kurultay açılmak isteniyor. Şu anda 450-500 delege imzası var hazirun cetvelinde. Biraz önce açıklanan 900 rakamı külliyyen yalandır" iddiasında bulundu.

11:33 - İsa Gök'e protesto

CHP Mersin milletvekili İsa Gök'ün salona girişinde arbede yaşandı. Gök, salon giremeden ayrıldı.

11:26 - Kılıçdaroğlu kurultayı açtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayın açılış konuşmasını yaptı.

11:13 - Sezgin Tanrıkulu CHP kurultayını değerlendirdi10:54 - "Baykal'ı bugün aramadım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ı bugün aramadığını açıkladı.

10:39 - Kılıçdaroğlu kurultay salonunda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 16. Olağanüstü Kurultayı'nın yapılacağı Ankara Spor Salonu'na giriş yaptı. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve bazı parti yöneticileriyle kurultay salonuna giren Kılıçdaroğlu, kalabalık nedeniyle zaman zaman yürümekte zorluk yaşadı.

Kemal Kılıçdaroğlu, salonun içerisinde tur atarak, kendisini ayakta alkışlarla karşılayan tribündeki delegeler ve partilileri, 10. Yıl Marşı eşliğinde selamladı. Kılıçdaroğlu, daha sonra tribünde ayrılan yerine geçti.

10:27 - Kılıçdaroğlu: Güzel bir kurultay olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin olağanüstü kurultayının yapılacağı Ankara Spor Salonu'na gitmek üzere Çukurambar'daki evinden ayrılırken, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kurultayın şenlikle başlayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Adına 'Demokrasi Şöleni' dedik. O şölene herkesin katılmasını istedik. Umarım güzel bir kurultay geçireceğiz" diye konuştu. Bir gazetecinin, "Televizyonlardan izlediğiniz kadarıyla ilk izleniminiz nedir?" şeklindeki sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, "Mutluyum" cevabını verdi.

10:15 - Baykal'ın Kılıçdaroğlu'ndan istediği 5 madde09:59 - Deniz Baykal ve Önder Sav gelmedi

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP 16. Olağanüstü Kurultayının yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonuna gelmedi. Baykal'ın bugün yakın kurmaylarıyla bir araya geleceği ve durum değerlendirmesi yapacağı öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Baykal arasında önceki gün bir telefon görüşmesi gerçekleşmiş ve Baykal olmasını istedikleri düzenlemeleri belirtmişti. Kılıçdaroğlu da, "Bir arkadaşlarla konuşayım" demişti. Edinilen bilgiye göre Baykal'ın, yakın çevresine, "Bekledim, telefonum hep açıktı" dediği ifade edildi.

CHP'nin eski Genel Sekreteri Önder Sav da CHP 16. Olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'na gelmedi. Sav'a yakın kaynaklar kurultaya katılmayacaklarını belirtirken, "Bakalım kurultay toplanacak mı, ondan sonra bir değerlendirme yaparız" yorumunu yaptılar.

09:42 - Tekin'den kurultay açıklaması

Gürsel Tekin: 900 delege imza attı, kurultay toplanacak.09:30 - Partililer ve delegeler yerlerini almaya başladı

CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayında, partililer ve delegeler, kurultay salonunda yerlerini almaya başladı. Ankara Spor Salonunda, "Büyük Demokrasi Şöleni" başlığıyla yapılan kurultayda, salon, mavi, kırmızı ve beyaz renklerle süslendi.

Sahneye Mustafa Kemal Atatürk ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun posterleri ile Türk bayrağı ve CHP flamaları asıldı. Sahneye iki yanında da dev ekranlar yer aldı. Yunus Emre'nin, "Biz kimseye kin tutmayız, kamu alem birdir bize" sözünün yanı sıra "Bunun adı Kemal, halkın iktidarını kuracağız", "Haklarını bil, demokrasiye güven", "burada sadece demokrasinin sesi duyulur", "Mustafa Kemal'den Denizlere, Denizlerden bizlere" yazılı pankartlar asıldı.

Tribünlerin olduğu bölümde, mavi zemin üzerinde ışıklı panolarda, sürekli değişen sloganlar yer aldı. Salonun orta bölümü ise tüzük komisyonu üyeleri ve basın mensupları için ayrıldı. Tribünde yer alan delegeler ve partililer, çalan türkülerle ellerindeki bayrakları ve Kılıçdaroğlu resmini sallayarak eşlik etti. Salonda Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'si, salondakiler tarafından ayakta okundu. Kurultaya katılmak üzere 35 bin kişinin ana kapıdaki turnikelerden giriş yaptığı anons edildi.07:19 - Ankara Spor Salonu'nda bomba araması yapıldı

CHP'nin bugünkü kurultayı öncesi gece saatlerinde polis salonda şüpheli paket ve bomba ihtimaline karşı geniş çaplı arama yaptı. Alınan bilgiye göre aramalara yaklaşık 200 polis katıldı. Kapalı spor salonunun bahçesi ile tuvaletinden salondaki sandalye ve masaların altına kadar büyük titizlikle yapılan aramalara bomba uzmanı köpeklerde katıldı. Polis göze çarpan her türlü paket ve çantayı gözden geçirirken, gecenin ilk saatlerinden itibaren salona gelmeye başlayan partililer ise aramalar bitene kadar salona alınmadı.

Bu arada sabahın ilk saatlerinden itibaren kurultay boyunca da geniş güvenlik önlemlerinin alınacağı, salonun çevresinde 2 bin kadar polisin görev yapacağı öğrenildi. Partililerin salona girişleri de bir çok kapıdan olmak üzere polis kontrolünde olacak.

***

CHP, 16. Olağanüstü Kurultayı'nı bugün, 17. Olağanüstü Kurultayı'nı ise yarın yapacak. İlk kurultay Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısı üzerine toplanıyor. Yarınki randevu ise 362 muhalif delegenin imzası doğrultusunda gerçekleşecek. İlk kurultay nedeniyle CHP Genel Merkezi, Arena Salonu ve Ankara caddeleri süslendi. Kılıçdaroğlu'nun dev posterleri ve 'demokrasi şöleni' sloganı dikkat çekiyor. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 10 bin kişilik Arena'daki kurultay için yaklaşık 30 bin partilinin Ankara'ya gelmesini beklediklerini söyledi. Gazetecilerin ilgisi de yoğun. 100'e yakın medya kuruluşundan 900'ü aşkın gazeteci kurultayı izlemek için başvuru yaptı. Salonda, CHP'li delege ve partililerin yanı sıra onur konukları ve yabancı misyon şefleri de yer alacak. Suriye ve İsrail büyükelçilikleri, kurultaya maslahatgüzar seviyesinde katılacak.

Çifte tüzük kurultayları, CHP yönetimi ile parti içi muhalefet arasındaki tartışmaların gölgesinde yapılacak. Baykal ve Sav'la birlikte muhalif yaklaşık 400 delege salona gelmeyecek. Yaklaşık bin 250 delegesi bulunan CHP'de salona gelen delege sayısı 625'in altında kalırsa salt çoğunluk sağlanamadığı için kurultay toplanamamış olacak. Ancak bu durum çok zayıf bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Salona gelmeyecek olan muhalif delegelerin, kurultayın başladığı saatte topluca Anıtkabir'e gitmesi bekleniyor. Sık sık kurultaylarla gündeme gelen ve bugüne kadar 15 olağanüstü kurultay yapan CHP, toplamda ise kurultay sayısını 50'ye çıkaracak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kurultay konuşmasında demokrasi ve özgürlük vurgusu yapması, parti içi muhaliflere de zeytin dalı uzatması bekleniyor.

 


 

Bu haber toplam 3626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri