Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de merkez sağ proje! Lideri bulundu

03.04.2014 12:45
Yerel seçimler ve sonrasında yaşananlar CHP'yi 'merkez sağ' partiye dönüştürme projesinin adımları mı? Sabah yazarı Mahmut Övür yazdı.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, CHP'nin "merkez sağ" partiye dönüşeceğini ve Mansur Yavaş'ın da lideri olabileceğini yazdı.

Gökçek ile başa baş yarışan ve seçim sonuçlarına pes etmeyen Yavaş, kamuoyunun dikkatini üzeren çekti. MHP kökenli adayın verdiği bu olağanüstü çıkış CHP'yi nasıl etkileyecek?

Gelinen noktayı bugünkü köşesinde değerlendiren Mahmut Övür, gelinen noktayı şaşırtıcı bulmadığını, çünkü CHP'nin ana seçmeninin sağcı-laik kitleden oluştuğunu ifade etti.

Yazar, "CHP'de Mansur Yavaş'lı 'merkez sağ' proje" başlıklı yazısında iddiasını bu sözlerle açıkladı:

AK PARTİ'DEN AYRILAN KINIKLIOĞLU YAVAŞ'IN DANIŞMANLIĞINI YAPIYOR

"30 Mart seçimlerinde aslında bir CHP MHP yakınlaşması denemesi yapıldı. Doğrusu CHP'nin bir anlamda aslına yani 1930'lara, içinde MHP'nin ve sağcıların da olduğu bir CHP'ye dönüşmesi hiç şaşırtıcı değil. Başladı zaten.
Lider adayı da artık yavaş yavaş ortaya çıkıyor: Mansur Yavaş. MHP kökenli, muhafazakâr-milliyetçi ve laik kesimlerin sıcak bakacağı bir isim. AK Parti'den ayrılanSuat Kınıklıoğlu'nun Yavaş'ın danışmanlığını yapması da bu "merkez sağ" projenin bir parçası.

"MANSUR YAVAŞ KURTULUŞ'A KADAR SAVAŞ" SÖYLEMİ TUTTU

CHP üyeleri açısından da sıkıntı görünmüyor. CHP'liler kısa sürede "Mansur Yavaş, Kurtuluş'a kadar savaş" diyerek, sol sosla Yavaş'a ısındılar. Aynı şeyi Kılıçdaroğlu da, "bozkurt işareti"yle yaptı. Gördüğüm kadarıyla seçim sayımlarını "Ankara Savaşı"na dönüştürmenin asıl nedeni de bu. Sokak hareketli tutulacak, sonuç olumlu veya olumsuz; her ihtimal, Mansur Yavaş'ın hanesine yazılacak.

 

ANA KİTLENİN TERCİHLERİYLE ÇELİŞMİYOR

Böylece bir süredir siyaseti "merkez sağ" eksende dizayn etmek isteyenler aradıkları "lider"e kavuşmuş olacak. Bu durum, CHP'ye oy veren, başta İzmir olmak üzere kıyılar ve kent merkezlerdeki ana kitlenin tercihleriyle de çelişmiyor. Çünkü onlar "sol" değil "laik-sağcı" bir kitle.
Peki, kendisini hâlâ "sol" sanan CHP'liler ne yapacak? Çok az bir kısmı bu olup bitenlerden rahatsız görünüyor. Tek ölçünün AK Parti düşmanlığı olması her yolu "mubah"laştırıyor. Yol haritası da büyük olasılıkla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile kurulacak doğal ittifaktan sonra çizilecek.
Kılıçdaroğlu'lu, Sarıgül'lü, Yavaş'lı CHP, çok şeylere gebe. Ya CHP kendini yenileyecek ya da birileri bir kez daha CHP'yi dizayn edecek."

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
KARLAR YAĞAR YAVAŞ YAVAŞ
OTURAN BOĞA
KARLAR YAĞAR YAVAŞ YAVAŞ Haydi gelin bura gardaş CHPnin başına En yakışan Mansur Yavaş
03 Nisan 2014 Perşembe 13:52
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri