Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de 'Seyit Rıza' kavgası

18.12.2012 11:12
Kavga ve hiziplerin eksik olmadığı CHP’de kimlik tartışması büyüyor. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Meclis Başkanlığı’na Dersim teklifi veren partisi milletvekili Hüseyin Aygün’e sert tepki gösterdi. Yılmaz, “Tabanımız Seyit Rıza’nın kahraman

CHP'de ideolojik tartışmalar bitmek bilmiyor. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, partisinin çarşaf açılımına ve Dersim teklifi veren Hüseyin Aygün'e sert tepki gösterdi.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaflılara rozet takmasına çok üzüldüğünü belirten Yılmaz, kendisinin bu yüzden kenarda kaldığını söyledi. Çarşaflıya rozet takılmasının kabul edilmez olduğunu belirten Yılmaz, “Baykal'ın çarşaflıya rozet takması benim için bir kırılma noktasıydı. Tabanımız, çarşafa rozet takılmasını da asla kabul etmez” dedi.

“SEYİT RIZA KAHRAMAN OLARAK GÖSTERİLEMEZ”

Parti içerisinde Hüseyin Aygün'ün söylemlerinden rahatsızlık duyulduğunu dile getiren Yılmaz, “Bu özellikle Dersim olayıyla ortaya çıktı. CHP'nin geçmişine, değer yargılarına, tahrip edilmiş belgelerle saldıramazsanız. CHP'yi kendi düşüncelerine göre dönüştürmeye çalışıyor arkadaşlar. CHP başkalaştırılacak bir parti değildir. Partimizin tabanı sol değerlere sonuna kadar sahip çıkar ama bizim tabanımız Seyit Rıza'nın kahraman olarak gösterilmesini asla kabul etmez” diye konuştu.
Yeni CHP kavramına katılmadığını belirten Yılmaz, parti yönetiminin dik durması gerektiğini söyledi. Yılmaz, şunları söyledi: “Parti yönetimi de biraz bu konuda ilkeli davranmalı. CHP'nin geçmişindeki çizgisi ya da bugünkü gelinen yerdeki yaklaşım biçimlerine aykırı davrananlar çok ciddi uyarılmalı, yine bir şey olmuyorsa gereken yapılmalı. Kırmızı çizgilerimiz bu ülkenin üniter yapısı olmalıdır.”

AYGÜN-YILMAZ TARTIŞMASI

CHP'li Aygün ile Yılmaz arasındaki tartışma, Aygün'ün PKK tarafından kaçırılıp bırakıldıktan sonra sarf ettiği sözler üzerine patlak vermişti. Aygün, PKK tarafından bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada kendisine yönelik eleştirilere, “CHP nasıl bir yolda yürüyeceğini, ulusalcı kafatasçı kişilerle, onların yapacağı eleştirilerle bir yolda yürünmeyeceğini gördü” demişti. Bu sözlere en sert tepkiyi CHP'li Yılmaz göstermişti.

İŞTE CHP'Lİ AYGÜN'ÜN AYKIRI ÇIKIŞLARI:“DERSİM'İN SORUMLUSU CHP'DİR”

CHP'li Aygün ilk olarak, “Dersim katliamının sorumlusu devlet ve CHP'dir. Atatürk'ün de bu olaylardan haberi vardı” demişti. Bu sözler üzerine CHP'liler, Aygün'e sert tepki gösterdi. Aygün'ün partiden ihraç edilmesi istenirken, parti yönetimi bu olay üzerine savunma istemişti.

“ALEVİLİK BİR DİNDİR”

Bu açıklamaların yankısı sürerken Aygün'den tartışmalı bir açıklama daha geldi. Aygün, “Alevilik bir dindir” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile “Alevilik din değil, inançtır. Müslümanlığın parçasıdır” diye tepki göstermişti.

Aygün, Meclis Başkanlığı'na başvurarak Meclis'te cemevi açılmasını istemiş, parti içerisindeki Alevi milletvekilleri bile Aygün'e tepki göstermişti.

“KÜRTÇE SEÇMELİ DERS OLSUN”

Bütün tepkilere rağmen CHP'li Aygün'ün aykırı çıkışları devam etti. Aygün, “Kürtçe okullarda seçmeli ders olmalı. Ancak sadece seçmeli ders olmakla kalmamalı, anadilde eğitim de gerekli” demiş ve ayrıca Arapça, Zazaca ve Lazca'nın da seçmeli ders olarak müfredata girmesi gerektiğini savunmuştu.

“SEYİT RIZA'NIN HAKLARI İADE EDİLSİN”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Meclis Başkanlığı'na başvurarak Seyit Rıza'nın haklarının iade edilmesi için kanun teklifi vermişti.

“PKK'LILAR İYİ ÇOCUKLAR”

Aygün, kendisini kaçıran PKK'lılar için ise “İyi çocuklar” ifadesini kullanmıştı. Büyük tepki çeken Aygün hakkındaki eleştirilere, “Ulusalcı, kafatasçı kişilerle CHP yürüyemez” diye cevap vermişti. Söz konusu ifadeler CHP içerisinde sert rüzgarlar esmesine sebeb olmuştu.

Hasan Yalçın \ Yeni Akit 

Bu haber toplam 3546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri