Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den HDP'yi şaşırtan cevap

22.07.2015 11:33
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Suruç katliamı nedeniyle yaptığı 'Meclis olağanüstü toplansın' çağrısına CHP'nin olumsuz yanıt verdiği, HDP'nin ikinci talebi üzerine de kararın değişmediği öğrenildi. Meclis Başkanı olağanüstü toplantı çağrısı yapmıyo

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Meclis olağanüstü toplanmalı" çağrısı sonrasında gözlerin çevrildiği Meclis Başkanlığı ve CHP 'den olumsuz yanıt geldi. HDP, her şeye rağmen bu girişimde bulunacağını ve barıştan yana olan, ülkenin gidişatı konusunda kaygı duyan vekillerden destek beklediğini açıkladı.

HDP adına girişimde bulunan HDP Grup Başkanvekilleri, CHP Grup Başkanvekilleri, AKP Grup Başkanvekilleri ve Meclis Başkanı ile görüştü. Milliyet'te yer alan habere göre Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, kişisel inisiyatif kullanmaktan çekinerek, böyle bir girişim için siyasi partilerin karar vermesini istedi. CHP Grup Başkanvekilleri ise parti olarak böyle bir girişimin içinde yer almayacaklarını bildirdiler.

HDP'li yetkililer, bu tutumun CHP'nin genel söylemleriyle çeliştiğini, CHP'nin toplumsal barıştan yana tavır takınması gerektiğini belirterek, bir kez daha talebin görüşülmesini istedi. Bunun üzerine ikinci kez yapılan değerlendirmede de CHP, HDP'ye olumsuz yanıt verdi.

Meclis Başkanı olağanüstü toplantı çağrısı yapmıyorsa, Meclis'in toplanması için milletvekili sayısının 5'te bir çoğunluğu olan 110 vekilin imzası gerekiyor. HDP'nin sayısı yetmediği için dışarıdan 30 vekilin HDP'ye destek vermesi gerekiyor.

 

 

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri