Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den 'Öcalan'a Ev Hapsine' Yeşil Işık

02.03.2011 11:32
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, DTK'nın Abdullah Öcalan için, 'ev hapsi' talebini bakın nasıl değerlendirdi.

CHP il binasında Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer ile birlikte basın toplantısı yapan İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, konuşmasını tamamladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır'da aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 104 tutuklu sanığın yargılandığı PKK'nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasını da izlediklerini anlatan Soysal şunları söyledi.

"Türkiye'nin neresinde bir sorun varsa, o soruna müdahil oluyoruz. KCK davasını da yakinen takip ediyoruz. İnsan hakları ihlallerine dayalı ne varsa ona karşı duyarlılık içerisinde yaklaşıyoruz. Türkiye'nin neresinde hukuk dışı bir sorun varsa o konuda müdahil oluyoruz. Burada da KCK davasını yakından takip ediyoruz. Hukuk dışı insan hakları davranış ve tutumları tespit ediyoruz"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanlığa seçilmesinden sonra Güneydoğu'da (Kürt Sorunu' raporu hazırlamaya başlandığı ve bunun ne aşamada olduğunun sorulması üzerine de Çetin Soysal, şu karşılığı verdi:

"Kürt sorununun çözümü için rapor çalışmamız var. Güneydoğu'da Kürt sorununu barışçıl yollarla çözebilecek ve burada 3'üncü yol olarak adlandırdığımız bir çalışmamız var. O çalışma devam ediyor, yani bununla ilgili bölge insanıyla, bölgenin sivil toplum örgütleri temsilcileri, bölgenin kanaat önderleri ve etkin insanları ile görüşmelerimiz devam ediyor. O günü birlik, bugünden yarına hazırlanacak bir süreç değil. Bunun üzerinde daha çok, daha ayrıntılı değerlendirme yapmamız gerekiyor ki, önümüzdeki günlere ışık tutabilsin."

Terör örgütü PKK'nın dün sona erdirdiğini açıkladığı sözde eylemsizlik kararını da değerlendiren CHP'li Çetin Soysal, "Bölgede 'Barış' olsun istiyorum, bölgede artık kimse ölsün istemiyorum. Burada yeterince dram ve trajedi yaşandı. Yeterince insan öldü. Artık bölgede, bu coğrafyada hiç kimse ölmesin. Barış sağlansın, onun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Gerçekten burada artık silahlar susmalıdır. Buradaki ölen insanlar bizim yurttaşlarımızdır. Bir tek kişinin bile burnu kanamasın istiyoruz. Yani diyoruz ki; Yurtta barış, dünyada barış" diye konuştu.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bir süre önce Abdullah Öcalan için istediği ev hapsi istemiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Soysal, barışı sağlamanın bütün koşullarının konuşulması, tartışılması gerektiğini anlattı.

Soysal, "Hiç bir şeyi tartışmaktan kaçmamalıyız. Diyalogla, konuşarak her sorun çözülür. Ama önemli olan barışın kalıcı bir şekilde sağlanmasıdır. Artık bir tek kişinin bile burnunun kanamasına tahamülümüz yoktur. Yani bölge yaralı, bölge acılı, bölgede yoksulluk had safhada, açlık, yokluk, had safhada. Ve gerçekten insanın insanca yaşayabileceği bir toplumu yaratmak zorundayız" dedi.

cnnturk 

Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri