Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den Swoboda'ya istifa çağrısı

19.05.2013 12:06
CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Kılıç, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'yı istifaya çağırdı.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Brüksel ziyareti sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı gelişmelere ilişkin Swoboda'ya mektup yazdı.

Mektupta, "Brüksel'de yaşanan hadise ve verdiğiniz tepki, her şeyden önce sosyal demokrat ve sosyalist düşünceye indirilmiş bir balyozdur" ifadesini kullanan Kılıç, şunları kaydetti.

"Bıraktığı izler ne acıdır ki uzun yıllar silinmeyecektir. Avrupa Parlamentosu (AP) önünde de ifade özgürlüğü geçerli olmalıdır.Türkiye'nin ana muhalefet partisi liderinden sizin istediğiniz yönde bir açıklama yapmasını beklemeniz kendi içinizde yaşadığınız çelişkinin en net örneğidir. Kaldı ki sizin göreviniz de ifade ve düşünce özgürlüğünü korumak ve bunu yaygınlaştırmaktır."

Demokrasi, özgürlük ve bağımsızlığı can pahasına ve büyük bedeller ödeyerek kazandıklarını, ne Swoboda'dan ne de "emperyalizmin figüranlığını yapanlardan" ders almayacaklarını, ders vereceklerini savunan Kılıç, şöyle devam etti:

"Balkanlar'da soykırım yaşanırken, Irak'ta milyonlarca kadına tecavüz edilirken, insanlar katledilirken,Ortadoğu param parça edilip çıkarlar uğruna halklar birbirine kırdırılırken sıcak koltuğunuz size daha cazip geldi.

Her insan onurlu bir şekilde anılmak ister. Bunun da tek yolu insan onuru adına mücadele vermekten geçer. Hayatınızda böyle bir fırsat bulunmaktadır. Eğer siz de tarihte onurlu olarak anılmak istiyorsanız işgal ettiğiniz o koltuğu bırakır ve hayatınızda övüneceğiniz ilk adımı atmış olursunuz."

AA

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri