Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li Aday'ın Yeni Bir Açılımı Daha

10.03.2009 10:24
CHP'nin çarşaf ve Kur'an kursu açılımının ardından kadınlara başörtüsü dağıtan Pendik Belediye başkan adayı Mehmet Salih Usta, Mevlid Kandili'nde de anlamlı bir projeye imza attı.
Usta, Pendik Camii'ne gelen vatandaşlara kandil simidi dağıttı. İsmini açıklamadığı bir cemaatin mensubu olduğunu söyleyen Usta'nın ikramı olan kutuların üzerinde kendi fotoğrafı, CHP logosu ve parti sloganları yer alıyor. "Annem hacı, babam hacı, eşim hacı. Bizim inancımız bu." diyen Usta, 10 yıldır bu faaliyette bulunduğunu belirtiyor: "Bu kez seçim öncesine denk geldiği için ilginç oldu."

CHP, yerel seçim yaklaştıkça dini açılımlara hız verdi. Çarşaf ve Kur'an kursu açılımının ardından imam ve başörtülü belediye başkan adayı gösterildi; tarikatçılara rozet takıldı, halka başörtüsü dağıtıldı. CHP önceki gün idrak edilen Mevlid Kandili'ni de ihmal etmedi. Pendik belediye başkan adayı Mehmet Salih Usta, kandil sebebiyle vatandaşlara simit dağıttı. Pendik Merkez Camii'nde dağıtılan kutunun üzerinde, Usta'nın fotoğrafı ve telefon numarasıyla birlikte, 'Sevgimiz İnsan, Sevdamız Pendik' ile 'Gülümse Pendik' sloganları yer alıyor. Arkasında ise, "Mevlid Kandili'miz mübarek olsun." ibaresi bulunuyor.

Usta, kandillerde simit dağıtmanın Türk toplumunun gelenekleri arasında yer aldığını söylüyor. "Ben her kandilde bunu yaparım, ben bir cemaatin mensubuyum. Ailem de öyle. Her kandilde, her bayramda yaparım bunu." diyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında da değişen şartlara göre hediyeler dağıttığını aktarıyor. 10 senedir her bayram sokaklarda 300 kilo lokum dağıttığını dile getiriyor. CHP'li aday, "İnançlarımız ve geleneğimiz bizim kutsalımızdır. Bunları yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz." şeklinde konuşuyor. Pendik'in küçük bir Anadolu köyü gibi olduğuna dikkat çeken Usta, şöyle devam ediyor: "Pendik, bir başka ilçe gibi değil, 81 ilimizden insan yaşıyor. Biz bunların hepsiyle örtüşmek istiyoruz. Mini bir Türkiye burası. Pendik'i kucaklayan kadrolar, Türkiye'yi kucaklamış olur. Biz sevgisi, sempatisi ve her türlü maddi ve manevi desteği olan insanlarız. Annem hacı, babam hacı, eşim hacı. Ben de olduğu gibi görünen bir insanım. Bizim inancımız bu. Gençlerimize sahip çıkmalıyız. İnançlarımızı, geleneklerimizi nasıl taşıyacağız bunları yapmazsak?"
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri