Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li başkan adayı adaylıktan çekildi

22.03.2014 01:04
Siirt Belediye Başkan Adayı Galip Çakmak, adaylıktan çekildi.
CHP PM Üyesi Dursun Bulut'un Siirt'teki açıklaması, başkan adayı Galip Çakmak'ın tepkisine neden oldu. Çakmak, belediye başkan adaylığından çekildiğini duyururken, CHP'nin İzmir'de bayrak salladığını, Siirt'te ise BDP'ye çalıştığını iddia etti. CHP, Siirt'te 2009 yılında 933 oy alarak, 1.8'lik bir oy oranı yakalamıştı.
 
30 Mart yerel seçimlerinde, Siirt'te CHP'den belediye başkan adayı olan Galip Çakmak, 13 Mart'ta Siirt'e gelen ve öğretmenevinde toplantı yapan PM üyesi Dursun Bulut'un kendi seçmenlerine 'CHP'ye oy vermiyorsanız BDP'ye verin' sözünden dolayı adaylıktan çekildiğini açıkladı. 

"AÇIKLAMA RENCİDE ETMİŞTİR"

Siirt'teki bir otelde adaylıktan çekilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Galip Çakmak şunları söyledi: "Belediye başkanlığından bugün itibariyle çekildiğimi beyan ediyorum. Bunu resmi olarakta ilçe seçim kuruluna bildirmiş bulunmaktayım. Tabi bunun altında yatan sebepler vardır, durup dururken hiçbir şey olmaz. Yaklaşık 10 gün önce ilimizi ziyaret eden PM üyesi sayın Dursun Bulut'un yapmış olduğu açıklama kamuoyunu partimiz ve adaylığım nezninde olumusuz bir şekilde etkilemiştir. Bu her şekilde bizi rencide etmiştir. Bir partinin kendi adayına değilde başka bir adaya oy istemesi güzel bir şey değildir. Onun için diyorum ki; bugünden sonra Cumhuriyet Halk Partisinden çekiliyorum ve bundan sonra bu seçimde Siirt genelinde yarışan bütün arkadaşlarıma, eski yoldaşlarıma başarılar diliyorum" dedi.
 
CEMAATE Mİ MHP'YE Mİ ÇALIŞIYORSUN?
 
Bir gazetecinin 'başka partiye geçecek misiniz?' sorusu üzerine Çakmak, "Başka bir partiye geçme düşüncem yok. Her hangi bir başka partiden de teklifte almadım. Böyle bir teklif alsaydım bunun için istifa da etmezdim zaten. Ama bir ilin bir adayı varsa tamamiyle bir partinin kendi adayına destek vermesi lazım. Bugün İstanbul'da tesbih dağıtacaksın, Ankara'da bozkurt yapacaksın, İzmir'de Türk bayrağını kaldıracaksın, Siirt'te BDP'ye çalışacaksın böyle bir mantık yoktur. Cemaate mi çalışıyorsun Cumhuriyet Halk Partisine mi çalışıyorsun MHP'ye mi çalışıyorsun belli değil" diye konuştu.
Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri