Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li belediyeden 'ucube' cami açıklaması

29.04.2011 15:57
CHP'li belediyeden ucube savunması. Medyada yer alan haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Eskişehir'de CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin evsahipliğinde açılan “Ucube - Ebucu” sergisindeki iki resim büyük tepki çekti, sergi planlanandan önce sona erdi. Belediye Başkanı, "Resmi onaylamak mümkün değildir" dedi, BBP'liler suç duyurusunda bulundu.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

"Camiye ve inanç özgürlüklerine aşırı saygı gösteren bir kişiyim." diyen Ataç, belediyenin salonu Sanatçı Mehmet Aksoy'a açmak dışında bir sorumluluğu olmadığını savundu.

Ataç açıklamasında, haberlerin basında yer almasından sonra konudan haberdar olduğunu iddia ederken, "Bu resmi onaylamak mümkün değildir. Ben de resmi gördükten sonra sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım. Nitekim sergi, haberlerinin yayınlanmasından önce sona erdirilmiştir." dedi.

Ataç, yapılan haberlerin bir karalama kampanyasının ürünü olduğunu savundu.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'ın yazılı açıklaması şöyle:

"Belediyemize ait olan resim galerisi ve kültür merkezindeki salonlarımız okullara, sivil toplum örgütlerine vs. kişilere kullanımları için tahsis edilmektedir.

Bu karma resim sergisi de Belediyemizce Ankara’dan gelen bir akademisyene (daha önce de bu salonda sergi açan) tahsis edilmiştir. Karma sergide yer alan çok sayıdaki resimleri konuklarım nedeniyle izleme fırsatım olmadı. O gün sadece salona konuklarla birlikte girdim ve işim nedeniyle hemen ayrıldım, resimlerin içeriğini bilmiyordum. Sanatçı Mehmet AKSOY kendisine destek amacıyla açılan bu sergiyi ziyaret etmek istediği için kendisine eşlik edilmiştir.

Ben camiye ve inanç özgürlüklerine aşırı saygı gösteren bir kişiyim. Hiçbir zaman da dinsel inançlara karşı olmadım. Tüm Eskişehir’de yaşayanlar bunu bilir. Belediyemizin camilere ve okullara yaptığı hizmetler tüm Eskişehirlilerce takdir edilmektedir.

Bugün öğlen Star gazetesi muhabirinin bana ulaşması ile bu konudan haberim oldu ve sonra adı geçen resmi, internet sitesinde gördüm. Bu resmi onaylamak mümkün değildir. Ben de resmi gördükten sonra sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım. Nitekim sergi, haberlerinin yayınlanmasından önce sona erdirilmiştir.

Belediye Başkanı olarak bir kez daha kamuoyuna şunu açıklamakta fayda görüyorum. İnançlara saygı göstermek hepimizin görevidir.

Bu bir karalama kampanyasıdır. Belediyemizin başarıları bazı grupları rahatsız etmektedir. Eskişehir kamuoyu dini inançlar konusundaki hassasiyetimizi de çok iyi bilmektedir.

Belediyemizce hiç ilgisi olmayan bir konuda taraflı ve kasıtlı haberleri yayınlayanları ve yaymak isteyenleri bu nedenle kınıyoruz.

Tepebaşı Belediyesi"

 

Bu haber toplam 2274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri