Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li Japon'dan seçim değerlendirmesi

28.04.2015 15:06
23 yıldır Türkiye'de yaşayan ve koyu bir CHP'li olan Japon Masaki Sumi, "CHP artık politikalarını gözden geçirmeli ve sokağa inmeli" diyor.

Masaki Sumi, 23 yıldan beri Türkiye’de yaşayan bir Japon. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü inşa edilirken tercüman olarak gelmiş Türkiye’ye. Köprü inşaatı bittikten sonra bu kez Adapazarı Toyota fabrikasında çalışmaya başlamış. Geçen yıl emekli olmuş. Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur, Sumi ile yaptığı görüşmede 'CHP'li Japon'un Türkiye ile ilgili ilginç açıklamalarını aktardı:

"CHP SOLDAYSA BEN DE SOLDAYIM"

İdeolojik olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz. Maillerinizi okuduğumda sizi sosyal demokrat biri olarak tanımlamak mümkün. Japonya’daki düşünce yapınız da böyle miydi?

Japonya’da sağ sol gibi ayrımlar yoktu. Mesela; Japonya’da komünist parti var ama iktidara gelse de pek bir şey değişmez. Sistem oturmuş, partilere göre ani değişimler olmaz. Sokaktaki vatandaş bu değişimi hissetmez bile. Ben 27 yaşıma kadar Japonya’da yaşadım. Türkiye’ye geldikten sonra olaylara ve partilerin duruşlarına baktım, 'o zaman ben soldayım' diye düşündüm. Ama ille de solda olmalıyım diye bir iddiam yok. Televizyonda haber ve yorumları izlediğimde, gazeteleri okuduğumda bana CHP’nin fikirleri daha doğru ve makul geliyor. CHP sol ise ben de soldayım demektir.

"OY HAKKIM OLSA CHP'YE VERİRİM"

Mailinizde “ölümüme kadar CHP’liyim diye bir şey yok ama CHP’liyim” diyorsunuz. Yani her an trenden atlayabilirim mi demek istiyorsunuz.

Onlar değişmezse ben de değişmem ama değişirlerse CHP’yi desteklemem için bir neden yok. Şu an için oy hakkı olsa CHP’ye oy verirdim.

"HALK TV İZLEDİĞİMDE AKP GİDECEK DİYORUM"

"Halk TV izlediğimde CHP’nin iktidara geleceği izlenimi alıyorum ama bizim mahallenin köftecisinde böyle bir hava görmüyorum" diyorsunuz.

Evet öyle. Sokakta farklı bir tablo var. Ama Halk TV izlediğimde 'tamam bu sefer AKP gidiyor' diyorum.

"TAYYİP ERDOĞAN ANLAYACAKLARI DİLDEN KONUŞUYOR"

Bir başka mailinizde de, "AKP’ye kimse oy vermediğini söylüyor ama AKP yüzde 50 oy aldı, peki bu oyları kim verdi öyleyse?" diye soruyorsunuz.

Evet, benim etrafımda AKP’ye oy verdim diyen yok en azından. Ben İzmit’te köy gibi bir yerde oturuyorum. Gerçekten Köseköy, köy gibi bir yer. Herkes koyun falan besliyor. Orada yaşayan insanlara baktığın zaman AKP’ye oy vermelerinin haklı nedenleri var. Tayyip Erdoğan, onların anlayacağı dilden konuşuyor.

AKP bu seçimde başkanlık rejimini getirecek kadar vekil çıkarabilecek mi?

Biraz zor gibi ama yine de en çok oyu alacağa benziyor.

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri