Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li Kart Erdoğan'ı suçladı

30 Ocak 2009 / 14:57
Başbakan Erdoğan'ın Davos Zirve'sinde İsrail Cumhurbaşkanı Perez'e gösterdiği tepkiye her kesimden destek gelirken CHP'den tepki gelmeye devam ediyor.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e gösterdiği tepkiyi, “Erdoğan, kendisine başka çıkış yolları arıyor, tabanına mesaj vererek, başka rollere soyunma girişiminde bulunuyor. Peres'in çıkışına karşı elbette tepki verilmeliydi ama o tepki böyle verilmez” şeklinde değerlendirdi.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Davos'taki, “Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli” oturumunda yaşanan gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e gösterdiği tepkinin anımsatılması üzerine Kart, “Türkiye'yi yönetme ehliyeti olmayan, yönetimde tıkanan Erdoğan'ın, kendisine başka çıkış yolları aradığını, tabanına mesaj vererek, başka rollere soyunma girişiminde bulunduğunu, günü kurtarmaya çalıştığını” savundu.
Erdoğan'a, “Türkiye'nin ulusal güvenliğini, istihbarat ve milli çıkarlarını neden İsrail'e teslim ettiniz?” diye soran Kart, şunları kaydetti:

“Peres'in çıkışına karşı elbette tepki verilmeliydi ama o tepki böyle verilmez. Tepkinizde tutarlı olmalısınız, ona göre ülkenin çıkarlarını savunmalısınız. Hamasetle, günü kurtarma anlayışı, duygusuna kapılmadan, sağduyuyla o süreci değerlendirmeli, dengeli şekilde tepkinizi ortaya koymalısınız. O tepkiyi de İsrail'e yönelik politikalarınızda tutarlı olarak ortaya koymalısınız.”AA
Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri