Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li üye rüşveti taksite bağlamış!

12.10.2011 11:21
Bir plan tadilatına itirazını geri çeken CHP'li Meclis üyesi Hüsnü Bilgin'in rüşvet aldığı iddia edildi. Bilgin, rüşveti de taksitlere bölmüş!

Bir plan tadilatına itirazını geri çeken CHP'li Meclis üyesi Hüsnü Bilgin'in rüşvet aldığı iddia edildi.

İstanbul Kemerburgaz'da bir plan tadilatına itirazını geri çeken Meclis üyesi Hüsnü Bilgin, 10 bini peşin gerisi 4 taksitte toplam 50 bin TL aldı. Makbuz talebiyle olayı öğrenen CHP, Bilgin'i partiden ihraç etti.

Kemerburgaz'da faaliyet gösteren Erpınar İçme Suyu Dolum Tesisleri sahibi işadamı Erdoğan Saygun, geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak işletmesini genişletmek için plan tadilatı istedi. Saygun'un Kemerburgaz'daki tadilatına 21 Nisan 2010'da Eyüp Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Hüsnü Bilgin tarafından itiraz edildi. Saygun, Bilgin'e itiraz dilekçesinin altına yazdığı cep telefonundan ulaştı ve itirazını çekmesi için ikna görüşmelerine başladı. Bir süre sonra, mesleği kombicilik olan Bilgin ile işadamı Saygun, itirazı 50 bin TL karşılığında geri çekmesi için anlaştılar. Anlaşma bir peşin dört taksitle yapıldı. 10 bin TL peşin, kalanını ise dört eşit taksitle çek veren Saygun'un isteğiyle Bilgin itirazını 2 Haziran 2010'da geri çekti. İtirazını çekme gerekçesini de "Parselin SİT raporları dahil tüm raporları olumlu olduğundan itirazımı geri alıyorum" diye açıkladı. İşadamı Saygun bir süre sonra Bilgin'e verdiği bir peşin dört taksit paranın muhasebe kayıtlarına işlenmesi ve makbuzlandırılması için harekete geçti. Bu yüzden, 'paranın ulaşıp ulaşmadığını anlamak için' 11 Temmuz 2011'de CHP Eyüp İlçe Başkanlığı'na yazı yazdı. Yazıda, "15 Haziran 2010'da 10 bin TL nakit, 10'ar bin TL'lik dört adet çek verdim. Edinimlerimi yerine getirdim. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen bağış makbuzlarımız elimize geçmediği için bu meblağların partinize ulaşıp ulaşmadığını bildirmenizi, ulaştı ise yardım makbuzlarının tarafımıza gönderilmesini rica ederiz" dedi. Dilekçeyi gören CHP Eyüp İlçe Başkanı Levent Karakoç, işadamı Saygun'a, "Partimize böyle bir para gelmedi. Kasamıza girmeyen bir paranın makbuzlandırılması söz konusu değil" yanıtı verdi. Konuyu görüşmek için Bilgin'i ilçeye çağıran Karakoç, Bilgin'in sessiz kalması üzerine Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'na, görevi kötüye kullanmak ve dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulundu. Geçen ay da iddialarla ilgili il başkanlığına bir dosya verdi.

'OKUL YAPILACAK' DEDİ

CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu da Bilgin'i partiden ihraç etti. Tadilatı geri çekmesi karşılığında 10'ar bin TL'lik dört çek alan Bilgin'in çekleri kendisinin ciro ettiği de belirlendi. Geçmişte kombi tamirciliği yapan şimdi ise İstanbul Beylikdüzü'nde büyük bir pastane işleten Bilgin, kendisine telefonla ulaştığımızda, "Konuşmak istemiyorum" dedi. Erpınar İçme Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Saygun ise, "Bize, CHP İlçe Teşkilatı olarak 'okul yaptıracağız' dedi. Bu konuda çok hassasım. Bugüne kadar birçok okul yaptırdım. Bu yüzden kendisine 10 TL peşin, dört ayrı çek verdik. Çeklerin makbuzu getirilmeyince CHP'ye müracaat ettim. Araştırınca; çeklerin ödendiğii ama paranın partiye gitmediğini anladım" diye konuştu.

SAVCIYA HAVALE

CHP Eyüp İlçe Başkanı Levent Karakoç, Bilgin hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

Sabah

Bu haber toplam 2644 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri