Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'Lİ VEKİL'DEN ŞOK ÖCALAN İSTEĞİ

24.10.2012 17:02
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Öcalan üzerindeki teciritin" kaldırılmasını istedi.
Siyaset - 24 Ekim 2012 15:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Öcalan üzerindeki teciritin" kaldırılmasını istedi.

Diyarbakır E Tipi cezaevinde açlık grevi nde bulunan 11 kadın tutuklu ve hükümlüyü ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ölüm oruçlarına dönüşen cezaevlerindeki açlık grevlerinin, sonlanması gerektiğini söyledi.

NEDEN AÇLIK GREVİNDELER?

Açlık grevindeki tutukluların Öcalan'ın üzerindeki tecrit e son verilmesiyle ilgili taleplerini değerlendiren Tanrıkulu, "Hiç kimse 14 ay boyunca tecrit koşullarında bırakılamaz. Tecrit koşulları kaldırılmalı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevinde bulunan kadın tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti. Cezaevinde açlık grevinde bulunan 11 kadın tutuklu ve mahkum ile görüşen Sezgin Tanrıkulu, cezaevi çıkışında açlık greviyle ilgili basın açıklaması yaptı.

"İMRALI'DAKİ TECRİT SONA ERDİRİLSİN"

Açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin iki talebinden birinin İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması ile ana dilde eğitim hakının verilmesiyle ilgili taleplerini değerlendiren Tanrıkulu şunları söyledi:

"Bunlar siyasi talepler. Ana dil meselesi Meclis'te Anayasa Komisyonu'nda görüşülen meseleler. Bugünden yarına bir mesafe almayacak sorun. Ancak bir durum var. 2011 Temmuz ayından bu yana bir görüşme yapılamıyor İmralı'da. Görüşülen kişinin sıfatı, aldığı ceza ne olursa olsun hiç kimse 14 ay boyunca kendi iradesi olsa bile tecrit koşullarında bırakılamaz. Kendi iradesi olsa bile bırakılamaz. O koşulların ortadan kaldırılması lazım. Avrupa İşkence Önleme Komitesi'nin 1 Kasım da sanırım toplantısı var. Orada gündeme gelecek bu olaylar. Oradan bir eleştiri gelmeden bu tecrit koşullarının kaldırılması lazım. Görüşme olanaklarının yakınlarıyla, avukatlarıyla yapılması lazım. Bu insani bir meselesidir. tutulan koşulları tutulan kişi kim olursa olsun sıfatı ne olursa olsun. Aldığı ceza ne olursa olsun hukukun ve uluslararası hukukun güvencesi altında olmak zorundadır. Böyle olması gerekir. Ancak öyle anlaşılıyor ki bu tutulma koşulları İnsan Haklarına ve hukuka uygun değil. Bu kadar uzun süredir görüşme yapılmamasıda bunun kanıtı."

dha-aa 

Bu haber toplam 3072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri