Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li vekillerin durumu ne olacak?

06.08.2013 00:32
Ergenekon davasında karar açıklandı. Gözler milletvekilleriyle ilgili sürece çevrildi. İşte muhtemel senaryolar...

Ergenekon Davası'nın karara bağlanmasıyla birlikte, CHP'li vekillerin durumları akıllarda soru işaretleri bıraktı. 

Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün'ün durumları ne olacak?

SİNAN AYGÜN - YAKALAMA KARARI YOK, YARGITAY SÜRECİ BEKLENİYOR

Milliyet'te yer alan habere göre; Tutuksuz yargılanan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün 13 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ancak mahkeme Aygün için yakalama kararı çıkarmadı. Aygün vekillik görevini aldığı cezaya rağmen devam ettirecek. Davanın temyiz aşaması beklenecek. Yargıtaycezayı onarsa, Aygün hapse girecek, milletvekilliği düşecek.

MEHMET HABERAL - TAHLİYE EDİLDİ, MECLİS'TE YEMİN EDECEK

Mahkemenin 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı CHP Zonguldak milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ise tahliye edildiği için milletvekilliği görevine başlayacak. Öncesinde ise Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek. Meclis şuanda tatilde olduğundan Haberal'ın yemin etmesi için Ekim ayı beklenecek mi yoksa CHP 110 milletvekilinin imzası ile Meclis'i olağanüstü toplantıya mı çağıracak?

CHP açıklamadı ama Ak Parti Haberal için Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına sıcak bakmıyor. İktidar partisi kurmayları 'Eylül ortası gibi kesinleşmemekle birlikte Meclis'i toplama planlarımız var. O zaman yemin edebilir.' mesajını verdi.

Ancak Haberal'ın da tıpkı Sinan Aygün gibi Yargıtay'ın vereceği karar sonucu durumu netleşecek. Yargıtay, cezasını onarsa atfedilen suç milletvekilliği ile bağdaşmadığı için siyasi yaşamı sona erecek.

MUSTAFA BALBAY - 34 YIL 8 AY CEZA ALDI, VEKİLLİĞİ DÜŞECEK

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay mahkeme 34 yıl 8 ay hapis cezasıverdi. Tutukluluğu sürecek. Yargıtay'ın kararı onaması halinde karar Meclis'e iletilecek. Ardından genel kurulda kararın okunarak bilgiye sunulmasıyla milletvekilliği düşecek. Çünkü anayasanın 84. maddesine göre kesin hüküm giyme ve kısıtlama halinde kesin mahkeme kararının Genel Kurul'a bildirilmesiyle milletvekilliğinin düşeceği hükme bağlanıyor.

 
Bu haber toplam 1778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri