Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’li Yöneticiden Müthiş Demirel İtirafı

21.05.2011 09:49
İsminin açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, “Kılıçdaroğlu’nun Isparta dönüşünde Demirel’in uçağına binmesi partide ‘Kolu kaptırdık’ şeklinde yorumlandı” dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na telkinde bulunduğu iddiaları sadece kamuoyunda değil, parti içinde de ana gündem. Kulislerde, ilk ciddi temas, iki siyasinin Isparta’dan aynı uçakla dönmesi gösterilirken, adının açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, ‘uçak zirvesinin’ partide ‘Kolu kaptırdık’ şeklinde yorumlandığını dile getirdi.

İLK TEMAS ÜNİVERSİTE AÇILIŞINDA
CHP milletvekili listelerinin belirlenmesinden sonra sağ kökenli bazı isimlerin listede yer alması ‘Demirel’in telkini’ iddialarına yol açtı.Konu, seçim meydanlarının önemli polemik konularından birisi haline geldi. Parti kulislerinde, Demirel-Kılıçdaroğlu temasının en dikkat çeken olayı, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) 2010-2011 akademik yılı açılışı sonrası iki siyasinin aynı uçakla dönüşü olarak gösteriliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, “Kılıçdaroğlu, Demirel’in uçağına bindiğinde partide ‘Kolu kaptırdık’ yorumları yapıldı” şeklinde konuştu.

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki akademik tören için Isparta’ya gelen Demirel, uçağa binmeden, karayolu ile Ankara’ya dönmekte olan Kılıçdaroğlu’nu aramıştı. CHP liderini, uçakla dönmeleri için havaalanına davet etmişti. Kılıçdaroğlu’nun ‘olur’ yanıtı vermesi üzerine, yaklaşık 20 dakika havaalanında bekleyen Demirel, daha sonraKılıçdaroğlu ile birlikte Isparta’dan Ankara’ya hareket etmişti.

ÖNER DE CHP’DEN ADAY
Uçak zirvesinin ilginç bir ayrıntısı da listelere yansıdı. Demirel ve Kılıçdaroğlu’nu havalimanından uğurlayan isimler arasında, Isparta eski Valisi Ali Haydar Öner de yer aldı. Öner, listelerin açıklanması ile CHP Isparta 1. sıra milletvekili adayı oldu.

HABERAL BİR TELEFONLA ADAY GÖSTERİLDİ
Demirel tartışması, 18 Mart’taki milletvekili adaylarını belirleme yöntemini kararlaştırmak için toplanan Parti Meclisi (PM) toplantısı ile başladı. PM sürerken, Mehmet Haberal’ın üye yapıldığı iddiası kulislere yayıldı. Haberal’ın PM’den önce toplanan MYK’da parti üyesi yapıldığı ileri sürüldü. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Haberal’ın üyeliğinin MYK’da gündeme gelmediğini söyledi. Ancak Haberal’ın, üyelik başvurusunu avukatı aracılığıyla doğrudan Kılıçdaroğlu’na yazılı olarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Demirel, Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, Haberal’ın milletvekili adayı gösterilmesini talep etti. Bu rica ile başlayan tartışma listelerde 28 Şubat sürecinin DYP’li Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan’ın ‘son dakika’ Bursa ikinci sıra adaylığı ile alevlendi. Diğer isimler, eski DYP’li Aytun Çıray (İzmir 2. bölge 5. sıra), eski DYP’li Mahmut Öztürk (Aksaray 1. sıra), eski DYP’li Mustafa Eren (Karabük 1. sıra), eski DYP’li bakan Salih Sümer (Diyarbakır 1. sıra) oldu.

Bugün 

Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri