Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'lilerden Hüseyin Aygün’e büyük tepki

15.01.2013 23:53
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Paris’te infaz edilen PKK’lılara taziye ziyaretinde bulunması partiyi karıştırdı.

 

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Paris’te infaz edilen PKK’lı Sakine Cansız’ın ailesine taziye ziyareti yapması CHP seçmeninin yanı sıra milletvekillerini de kızdırdı. Hüseyin Aygün'ün bir de okuduğu bir kitapla ilgili Twitter üzerinden “Roman Ege'de Rumlara yapılan etnik temizliği anlatıyor” yazması ise CHP’liler için adeta bardağı taşıran son damla oldu.

Hüseyin Aygün’e en büyük tepki CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu’ndan geldi. Şevki Kulkuloğlu, Hüseyin Aygün’ün partiden ihracını isteyeceğini bildirdi.

YA İSTİFA ETSİN, YA DA İHRAÇ BAŞVURUSU YAPACAĞIM

Şevki Kulkuloğlu, partisinin Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün davranışlarının bardağı taşırdığını öne sürerek,"Hüseyin Aygün istifa etmelidir. İstifa etmezse, partiden ihracı için bir grup milletvekili arkadaşımla birlikte başvuruda bulunacağım" ifadelerini kullandı.

Şevki Kulkuloğlu, "Sayın Aygün’e düşen görev ya sorumlu davranmaktır, ya da CHP’li olmanın sorumluluğunu taşıyamıyorsa sorumlu bir kişi olarak istifa etmelidir. Sorumlu davranıp istifa etmezse ihracını isteyeceğim. Çünkü bardağı taşırmıştır. Sürekli etnik temizlik söylemi içinde Kürtler, Aleviler şimdi Rumlar, bir Cumhuriyet düşmanlığı, Kurtuluş savaşı değerlerine karşı bir düşmanlık içindedir. Bunlar CHP içinde kabul edilemez davranışlardır. Ya sorumlu olmalıdır, ya istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

"BÖYLE Mİ OLUR CHP'NİN MİLLETVEKİLLİĞİ"

Öte yandan, Hüseyin Aygün’e bir tepki de eski CHP Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal’dan geldi. Deniz Baykal, Hüseyin Aygün’ün PKK’lı ailesine taziye ziyareti bulunması konusunda "Yazık, insan kahroluyor. Böyle mi olur Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekilliği. Siyaset yapan kişinin kendisine saygı duyması için önce bulunduğu kurumun tüm değerlerine ve ilkelerine saygılı olmasını öğrenmesi lazım. Büyük bir endişe içindeyim, hayretler içindeyim. Bu şahsın daha ne kadar böyle konuşmaya devam edeceğini ya da ettirileceğini çok merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

'ONU ATATÜRK'ÜN PARTİSİNE VEKİL YAPANLAR UTANSIN'

Hüseyin Aygün’ün “Okuduğum roman Ege'de Rumlara yapılan etnik temizliği anlatıyor” ifadeleriyle Kurtuluş Savaşı’nda Türklerin Yunanlılara karşı ‘etnik temizlik’ yaptığını iddia etmesine eski CHP Milletvekili Kemal Anadol’dan tepki geldi. Kemal Anadol, Bugün Yunanistan’da sadece sol ve ilerici çevreler değil liberal hatta muhafazakârlar bile Anadolu’da ne işimiz vardı’ diye soruyor. Bir tek Yunanistan’da son seçimlerde parlamentoya giren Faşist Altın Şafak Partisi’nin söylemi Hüseyin Aygün’ün söylemiyle örtüşüyor. Bu bana garip gelmiyor. Faşist Altın Şafak Partisi ile bir Zaza Milliyetçisi’nin söylemlerinin bir eldiven gibi uyuşmasını çok doğal buluyorum. Doğrusu, ciddiye de almıyorum. Yadırgadığım beyan sahibinin ‘CHP milletvekili’ sıfatı taşımasıdır. Bu da beni Hızır Paşa’nın attığı gül gibi yaralıyor. Ne diyeyim. Onu Atatürk’ün Partisi’ne milletvekili yapanlar utansın”ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 3398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri