Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin 34. kurultayı başladı

17.07.2012 11:27
CHP'de 34. olağan kurultayı başladı.Tribünlerde dikkat çeken pankartlar hep "özgürlük" üzerine.

Saat 10.45: Demokrasi ve özgürlükler manifestosunun yayınlanacağı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun partide başlattığı değişim hareketinin son adımı olacağı belirtilen CHP 34. Olağan Kurultayı başladı. Delegeler ve partililer kurultayın gerçekleşeceği Ankara Spor Salonu'ndaki yerlerini almaya başladı.

Kurultay salonuna asılan fotoğraflara bakıldığında dikkat çeken Atatürk'ün yakasında bir CHP rozetiyle olan fotoğrafının salonun en görünen yerinde yani Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafının hemen yanında yer alması. Ancak iki eski Genel Başkan, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit de unutulmamış. İnönü ve Ecevit'in birlikte fotoğrafları yine salonun en görünen yerlerinde dikkat çekiyor. Diğer eski genel başkanların fotoğrafları ise yok.

SEÇİM HEYECANI

Kurultay salonunun dışında ise müthiş bir heyecan hakim. CHP'nin çok uzun süredir ilk kez parti yönetimini çarşaf listeyle seçmesi beklentisi hakim. Bu nedenle de salon dışında Parti Meclisi'ne aday olanların broşürleri dağıtılıyor. Her yerde, tüm telefon direklerinin üzerinde Parti Meclisi'ne aday olanların posterleri asılmış durumda. Herkes kıran kırana bir seçim beklentisi içinde.

Seçimler, yarın öğle saatlerinde yapılacak. Kulisler ise daha şimdiden başlamış durumda. Ankara'da üç büyük otel dışında, Arena'da da Parti Meclisi kulisleri sürüyor. Kulislerin gece yarısı iyice hareketlenmesi bekleniyor. Amaç, Genel Başkan'ın yarın sabah saatlerinde açıklaması beklenen "anahtar listeye" girmek. Ancak anahtar liste olmazsa da dışardan liste delerek girmesi beklenen isimler var.

DİVAN BAŞKANI ALTAN ÖYMEN

Kurultay'ın divan başkanlığını, eski genel Başkanlardan Altan Öymen yapacak. Eski genel Başkanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in de SHP Genel Başkanlığı yapmış Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü'nün de kurultaya katılmaları bekleniyor.

"BİR YOLDA İKİ YIL"... YASAKLI VEKİLLER...

Kurultay'da Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun konuşması öncesinde bir de kısa mültivizyon gösterisi olacak. Başlığı; "Bir yolda iki yıl". Kılıçdaroğlu'nun iki yıllık genel başkanlığının anlatıldığı multivizyonda dikkat çeken ise CHP'nin hapisteki iki milletvekili, Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal'ın görüntülerinin de kullanılmış olması.

"ATA BARI" İLE AÇILIŞ

Kurultay'da delegelerin gelişi beklenirken, sahnede folklor gösterileri eksik olmuyor. Açılışı Artvin Belediyesi'nin folklor ekibi "Ata barı" ile yaptı.

"AK PARTİLİ ÜST DÜZEY İSİM KATILACAK" BEKLENTİSİ

Kurultay salonunda en çok konuşulan ise Gürsel Tekin'in TV programlarında ipucunu verdiği, "AK Parti'den üst düzey bir isim katılacak" beklentisi. İsim hala belli değil. Salonda en çok konuşulan konu, bu ismin kim olabileceği...

19 MAYIS RUHU

Salondaki sloganlarda, hazırlanan multivizyonda ya da çalınan marş ve şarkılarda hep aynı tema hakim: 19 Mayıs ruhu...

''Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs'ın ruhunu getiriyoruz" sloganıyla yola çıkılmış durumda. Salon hoparlörlerinden sürekli İzmir Marşı çalınıyor. Marşa CHP'liler de tribünlerde Türk bayrakları ve CHP bayraklarını ayakta sallayarak eşlik ediyorlar.
Salondaki elektronik ekranlarda ise "Ey Özgürlük", "Kindar Değil Özgür Gençlik" "Değişimi Ancak Devrimciler Yapar" gibi sloganlar döndürülüyor.
 

Bu haber toplam 2688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri