Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Ergenekoncuları çizme planı

23.03.2011 12:16
CHP'nin kalesi olan illerden aday adayı olan Ergenekon sanıklarının Parti Meclisi'nde veto edilmesi riski olduğu ortaya çıktı

CHP'nin kalesi olan illerde aday gösterilmesi beklenen Ergenekon sanıklarının, milletvekili listesini onaylayacak Parti Meclisinde (PM) 'düşme' riski olduğu ortaya çıktı.

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan ve CHP'den milletvekili olmaya hazırlanan isimlerin, milletvekili listesini onaylayacak olan Parti Meclisi'nde (PM) veto yeme olasılıkları CHP kulislerini hareketlendirdi.

Parti tüzüğüne göre, PM'deki oylamalarda 'aday isim ve sıralaması'na itiraz edilebiliyor. İtirazın ardından yapılacak oylamaya göre, aday sıralaması değişebiliyor ya da isim listeden düşebiliyor. Bugün'ün haberine göre, kulislerde, PM'nin bu yetkiyi kullanarak, kamuoyunda tartışma yaratan bazı isimleri düşürebileceği konuşuluyor. CHP tüzüğüne göre, milletvekili listesini onaylama yetkisi Parti Meclisi'ne (PM) ait. PM, milletvekili listesini onaylamak için 8-9 Nisan tarihlerinde toplanacak.

CHP'NİN KALELERİ DÜŞTÜ

Tüzüğe göre, seçim çevrelerinin tek tek okunarak oylanması gerekiyor. Buna göre örneğin Ankara 1. bölgedeki tüm isimler okunacak ve oylamaya sunulacak. Listenin okunmasının ardından sözlü ya da yazılı itirazlar dikkate alınacak. Bu itiraz kapsamında, listedeki bir ismin sırası ya da listeden çıkarılması önerisi oylanacak. İsmin veto edilmesi durumunda aday adayı listeden düşecek. Tüzükte öngörülen bu yetkinin, PM'de kullanılabileceği ve özellikle Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Mehmet Haberal ve Ergenekon davası kapsamında yargılanan bazı sanıkların listeden düşebileceği konuşuluyor.

ESKİ KURMAYLARDAN UYARI

Ancak PM'ye yeni giren isimlerin, tüzükte öngörülen bu yetkiyi bilmeyebileceğine de işaret ediliyor. Parti yönetiminin, listeyi 'toptan' olarak okuyup oylama yapabileceği, Haberal ve diğer isimlerin bu oylamada onay alabileceğine işaret ediliyor. Bu nedenle, PM üyelerine yönelik özellikle 'eski tüfek' olarak nitelendirilen partililerden gayriresmi uyarılar yapılıyor.

HİSARCIKLIOĞLU DEVREDE

Ergenekon'dan yargılanan isimlerin milletvekili olmasına yönelik temas trafiği dikkat çekiyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Mehmet Haberal'ın aday gösterilmesi için CHP liderine telefon etmesinin ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da Ankara Ticaret Odası eski Başkanı Sinan Aygün için devreye girdiği belirtiliyor. Aygün'ün Ankara'dan aday olması bekleniyor. 

 

Bu haber toplam 2410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri