Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Oda TV Projesi Kaldığı Yerden...

24.02.2011 08:26
Soner Yalçın'ın tutuklanmasından sonra CHP'nin Halk TV'sini Odatv'ye dönüştürme projesini gazeteci Hakan Aygün devraldı.

Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan Odatv internet sitesinin sahibi Soner Yalçın'ın Halk TV'nin başına geçirmeyi düşündüğü gazeteci Hakan Aygün önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eski CHP lideri Deniz Baykal ile bir araya geldi.

CHP'nin Halk TV'sini satın alarak Odatv ismiyle yayın yapma konusunda Kılıçdaroğlu'nu ikna eden Soner Yalçın, hisseleri elinde bulunduran Baykal'ın vetosu ile karşılaşmıştı. Kılıçdaroğlu, Yalçın tutuklanmasından sonra grup toplantısında "Soner Yalçın'a her türlü desteği vereceğiz" dedikten sonra Halk TV için Baykal ile bir araya gelmişti. 40 dakikalık görüşmede Kılıçdaroğlu, Baykal'dan Halk TV'yi Soner Yalçın ekibine devretmesini istemişti. Baykal ise kanalın 'Yeni CHP' yönetimi tarafından kullanılmasına karşı olmadığını ancak Yalçın'a devrini kabul edemeyeceğini bildirmişti.

VETOYU KALDIRMASINI İSTEDİ

Bu gelişmelerin ardından Yalçın'ın Halk TV'yi alması durumunda başına geçirmeyi düşündüğü gazeteci Hakan Aygün'ün, önceki gün CHP lideri Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiği öğrenildi. Aygün daha sonra Deniz Baykal'ı ziyaret ederek devir için koyduğu vetoyu kaldırmasını talep etti.

PROJE SEKTEYE UĞRADI

CHP'nin Halk TV'sinin yerine ikame edilmek istenen "Odatv projesi" Soner Yalçın'ın gözaltına alınması ile yarım kalmıştı. Kılıçdaroğlu, Baykal'ın, baldızı Acun Akıltopu'nun oğlu Haluk Akıltopu, eski CHP Saymanı Mahmut Yıldız ve Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'de bulunduğu belirtilen Halk TV'nin hisselerini partinin yeni yönetimine yakın isimlere devretmemesi üzerine hizmet alımı sözleşmesini feshetmiş ve dolaylı yoldan kanalın iflas etmesine neden olmuştu. CHP'nin ihtiyaç duyduğu kanalı CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat ve Soner Yalçın ortaklığında gerçekleştirmek istiyordu. Halk TV, geçen hafta ki Baykal-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından müzik içerikli test yayınına başlamıştı.


CHP'den Odatv'ye destek eylemi
Odatv'nin yöneticisi gazeteci Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun tutuklanması, Ankara Temsilciliği'nce, CHP'li milletvekillerinin de destek verdiği açıklamayla protesto edildi. Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü evinin önündeki parkta yapılan açıklamada CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Soner Yalçın'ın haksız şekilde tutuklandığını, desteklerinin süreceğini ifade etti. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de Türkiye'nin totaliter bir rejime doğru hızla yürüdüğünü öne sürerek, yargının bağımsızlığının bittiğini savundu. Protestoya, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da destek verdi.

 

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri