Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Teklifi Öcalan'a da YARAR!!!

03.12.2011 15:56
CHP, Silivri'deki Ergenekon sanıkları milletvekillerini çıkarmak için her yolu deniyor. Son kanun teklifinden Öcalan'ın bile yararlanabileceği iddia ediliyor.

CHP'nin tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması ve milletvekili seçilen birinin 'derhal' salıverilmesini öngören kanun teklifine AK Parti'den sert tepki geldi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, söz konusu kanun teklifinin Anayasa'nın 10, 14, 83 ve 138. maddelerine aykırı olduğunu, 'yargı bağımsızlığı, kanunların genellik ilkesi ile eşitlik' prensiplerine de uygun olmadığını söyledi.

CHP'nin bütün gündemini 'tutuklu vekillerin' oluşturduğunu ifade eden Aydın, "Bu ülkede sadece tutuklu vekillerin sorunu mu var? Bunun dışında hiçbir sorun yok mu?" diye sordu.

KILIÇDAROĞLU "YARGI KARARINA SAYGI DUYARIZ" DEMİŞTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bu kişilerin aday yapıldığı zaman 'Yargı serbest bırakmazsa ne yapacaksınız?' yönündeki soruya 'Yargı kararına saygı duyarız.' dediğini de hatırlatan Ahmet Aydın, buna rağmen CHP'nin sürekli yargıyı yıpratmaya çalıştığını savundu.

CHP'nin kanun teklifinin ülkeyi nereye götüreceğinin belli olmadığını ifade eden Aydın, şöyle devam etti: "Diyelim ki bir parti, bir terörist başını veya en azılı bir suçluyu milletvekili adayı yaptı veya bağımsız aday olup seçildi. CHP'nin teklifine göre milletvekili olursa bir teröristbaşı veya azılı bir suçlu derhal serbest kalır ki, bu adalet duygusunu ciddi anlamda sarsar, bizi çok vahim sonuçlara götürür."

Halen tutuklu olan milletvekillerinin bir terör örgütüne üye olmaktan yargılandığını hatırlatan Ahmet Aydın, CHP'nin teklifine göre 'terörü de suç olmaktan çıkarmak gerektiğini' dile getirdi. CHP'nin bir taraftan 'dokunulmazlıkları kaldıralım' derken bir taraftan da Ergenekon sanıklarını milletvekili yaparak salıvermeye çalıştığını vurguladı.

TEKLİFE MHP DE MESAFELİ

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da CHP'nin tutuklu milletvekilleri için verdiği teklife mesafeli yaklaştı. "Böyle bir kanun teklifinin acaba başka kimler için kapı açabileceği hususunu da dikkate almamız gerekiyor." diyen Vural, şunları kaydetti: "Düzenleme açıkçası birtakım terör faaliyetlerine bulaşmış birtakım kimselerin önünü açabilir mi? Tutuklu vekillerle ilgili öncelikle bir yasal seviyede çözülmeli. Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kanunlar çerçevesinde kimlerin faydalanabileceği hususuna da bakmak lazım."
 

Bu haber toplam 2054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri