Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ye oy verin diyen Economist de paketi beğendi

05.10.2013 01:38
Önceki seçimde "Türkiye'de demokrasinin güçlendirilmesi için CHP'ye oy verin" diyen İngiliz Economist dergisi, CHP'nin beğenmediği demokratikleşme paketini beğendi. Yeni sayısında Demokratikleşme Paketi'ndeki ayrıntılara yer veren dergi, 'Büyük reformcu g
Economist dergisi, Türkiye'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle ilgili olarak ''Büyük reformcu geri mi döndü?'' diye soruyor. Dergideki yazı, ''Kime sorduğunuza bağlı'' diye devam ediyor.
 
KÜRT AZINLIK ŞÜPHEYLE BAKACAK
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Türkiye Mor Gabriel Manastırı'nın arazisiyle birlikte iade edileceği Süryani toplumuna soracak olursanız, çoğunun yanıtının ''evet'' olacağını belirten Economist, buna karşılık Kürt azınlığın Başbakan Erdoğan'ın ''reformculuğuna daha şüpheyle bakmasının muhtemel olduğunu" vurguluyor.
 
Dergi, her ne kadar okullardaki ant içme törenleri kaldırılmış ve isimleri Türkleştirilmiş binlerce köye tekrar eski adlarının verilmesinin önü açılmış olsa da, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak'ın tepkisini öne çıkarıyor: ''Bu paket beklentilerimizden hiçbirine yanıt vermedi.''
 
MEMNUN OLMAYAN ÇOK AMA..
Economist, Türkiye'nin halen dünyanın en çok sayıda gazeteciyi hapis tutan ülke ünvanına sahip olduğunu, Heybeliada'daki Rum Orotodoks Kilisesi ruhban okulunun kapalı durduğunu ve Alevilerin de muhtemelen paketten en büyük memnuniyetsizliği duyan grup olduklarını yazıyor.
 
ALEVİLERİN TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ
Dergi, ''Alevilerin cemevlerinin resmi statü kazanması talebi bir kez daha görmezden gelinirken, Başbakan Erdoğan'ın Sünni yandaşı dış politikası, bu ayrımcılık hissini daha da keskinleştiriyor.'' diye ekliyor.
 
YİNE DE KAYDEDEĞER BİR ADIM
Economist, bütün bu eleştirilere karşın Erdoğan'ın açıkladığı reformların ''doğru yönde atılmış kayda değer bir adım'' olduğu inancında. Dergiye göre, bu reformlar, ''Haziran ayında Erdoğan hükümetinin kitlesel protestolara verdiği zalimce tepki ardından ülkeyi saran kasvet havasını'' dağıttı.


ROTAHABER

Bu haber toplam 1474 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri