Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’yi YAKAN RÜŞVET İTİRAFI!

07.05.2011 10:20
İzmir Büyükşehir’deki yolsuzluk operasyonunda tutuklanan işadamı Hakan Say, ihale alabilmek için CHP’ye 300 bin lira verdiğini itiraf etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde  2006’dan 2010’a, belediyenin 31 ihalesinden 24’ü 8 milyon 369 bin TL bedelle İşadamı Hakan Say’ın yetkilisi olduğu Smyrna firmasına verildi. Aynı işadamının Maestro ve Esmira firmaları da Büyükşehir’e ait 3 ihaleyi alırken, 31 ihaleden 27’si aynı kişiye verildi. Tutuklanan Say’la ilgili “ihalelere karşılık İzmir CHP’ye 300 bin TL ödediği” iddiası üzerine, teknik takip yürütüldüğü ortaya çıktı. Tutuklu Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç ile Hakan Say arasında belediyedeki makamında geçen görüşme İzmir’de ihalelerin nasıl dağıtıldığını da ortaya koydu.

‘Pazarlık’ görüntülendi

Görüntülenen görüşmede Genç, “Herkes 300 bini konuşuyor. Teftiş edilirse ortaya çıkar. Bu karşılıklı iş. CHP’yi karıştırma. Siyasi işleri ayrı tut”  derken, Hakan Say da, “Başkanım unuttum gitti” karşılığını veriyor. Say, şirketini arayarak eskiye dönük evrak ve 300 bin TL’lik alışveriş gösterilmesini istiyor.

Bu arada Karabağlar Belediye Başkan  Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen’in evinde yapılan aramada, bütün kaymakamlar ve valilerle ilgili fişlemeler bulundu. Gülşen “İrticacı, AK Partili, MHP’li” gibi bilgilerin yer aldığı “fişleme” belgelerinin kendisine postayla geldiğini söyledi.

izmirbelediyesiyolsuzluk.20110507073206.jpg

Öte yandan Çankaya Katlı Otoparkı ihalesi 4.4 milyon teklif veren özel bir şirkete verilmedi. İhale iptal edilerek belediye şirketi İzelman’ın sözleşmesi uzatıldı.

TOTO oynasa bu kadar olur

İhale Kanunu'na göre, hizmet lalım ihalelerinde 'yaklaşık maliyet'e en yakın teklifi verenin ihaleyi alacağı belirtilirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalelerindeki yolsuzluk savcının gözünden kaçmadı.

chprusvetmanset.jpg
 

Soruşturma Yüksel’e uzandı

İzmİr Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen operasyona sert tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Yüksel’in, belediye ile ticari ilişkileri olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye araçlarının bakım işini, CHP’li Yüksel’in şirketi olan Yükseliş A.Ş.’nin gerçekleştirdiği belirlendi.

‘İddialar doğru değil’ savunması

Müfettişler, bilgi ve belgeler doğrultusunda, İzmir Belediyesi’nin CHP’li Yüksel’in şirketi arasındaki ilişkiyi de mercek altına aldı. Belediyenin, bakım ve tamir hizmet işlemleri nedeniyle Yükseliş şirketine ne kadar para ödendiği bilinmiyor. Yüksel ise konuyla ilgili iddiaların doğru olmadığını söyledi.

İZMİR’DEKİ SİYASİ SKANDAL ABD Watergate’ini akıllara getirdi

KARABAĞLAR Belediye Başkan Yardımcısı Gülşen’in evinde yapılan aramada kaymakam ve valilerle ilgili fişlemeler bulunması ABD’deki Watergate skandalını hatırlattı. 1972’de 5 hırsız Watergate iş merkezindeki ana muhalefet partisinin bürosuna girerken yakalandı. Soruşturma hırsızların Başkan Nixon’un partisi ile bağlantılı olduklarını, görevlerinin telefonları dinlemek için mikrofon yerleştirmek olduğunu ortaya koydu.

izmirbelediyesiyolsuzluk.jpg


Başkan Kocaoğlu’nun adamları tutuklandı

İzmİr’de özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla Büyükşehir Belediyesi’nde başlatılan operasyon kapsamında 17 kişi tutuklandı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç ile Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir eski teftiş kurulu başkanı Mehmet Hulusi Gülşen’in “suç örgütü yöneticileri”, diğer 15 kişinin ise “örgüt üyeleri” oldukları gerekçesiyle tutuklandıkları bildirildi. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinde bulunan Serpil Keskin, Protokol Müdürü ve İzfaş Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karatay, Hizmet Alımları Şube Müdürü Mehmet Sayar, Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagihan Genç, Belediye şirketleri Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Belediye Grand Plaza A.Ş. Genel Müdürü Reha Pekerten, Kuşadası Belediyesi Kültür Sosyal İşleri Müdürü Erdoğan Uyan ile belediyeye iş yapan firma yetkilileri, Ata Karataş, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin, Harun Aslan, Mustafa Çakar, Candan Genceroğlu, Erdem Erdenler, Alaattin Eraslan da “suç örgütü üyesi olmak, ve ihaleye fesat karıştırmak, nitelikli dolandırıcılık, tehdit, şantaj, görevi kötüye kullanmak, rüşvet”ten tutuklandı. Öte yandan soruşturmada gizli tanıkların da bulunduğu öğrenildi.

Başkan da adamlarını hiç yalnız bırakmadı

İzmİr Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise açıklama yapmadan sabaha kadar mahkeme sonucunu beklediği adliyeden ayrıldı. Sorgulama sürerken, bürokratlarını yalnız bırakmamak için adliyeye gelen Kocaoğlu, mahkeme sürecini adım adım takip etti. 20 kişinin sorgulamasının bitip mahkeme kararının açıklanmasından sonra yıkılan Başkan Kocaoğlu, haklarında tutukluluk kararı verilen personeliyle kucaklaşıp onlara ‘metin olmaları, suçsuzluklarının mutlaka anlaşılacağı” telkininde bulundu. Kocaoğlu, bürokratlarının yanından ayrıldıktan sonra ise gözyaşlarına hakim olamadı. Kocaoğlu, dün öğle saatlerinde de bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Hukuk mücadelemizi veriyoruz. Avukatlarımız, mahkeme kararından ve neyle suçlandığı bilinmeyen arkadaşlarımıza yapılan sorgu tutanaklarından başka hiçbir belge alamamışlardır. Mahkeme kararında kısıtlılık vardır” dedi. Kocaoğlu, “enteresan” diye nitelediği bir konuya dikkat çekerek, “Operasyon kararını veren, karara bilgilere ulaşılmaması için kısıtlılık kararını ekleyen, 7 arkadaşımıza da tutuklama kararı veren hakim, tesadüfen 2 gecede de, yani hem Pazar hem de Perşembe günü nöbetçi hakim olmuştur. Her koşulda çalışma arkadaşlarımın yanlarındayım. Onların masum olduğuna inanıyorum.”

Star/ Bugün 

Bu haber toplam 2130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri