Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CIA Başkanlığına Petraeus getiriliyor

28.04.2011 09:51
Washington yönetimine yakın kaynaklar, Afganistan'daki kuvvetlerin komutanı Orgeneral David Petraeus'un CIA başkanlığına getirileceğini söylüyor

Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in Başkanı Leon Panetta, yakında emekli olacak Robert Gates'ten boşalacak Savunma Bakanlığı'na geçmeye hazırlanıyor. Panetta'dan boşalan koltuğa ise Petraeus geçecek. Atamalar kapsamında Ryan Crocker da ABD'nin sınırları dışındaki en büyük temsilciliği olan Afganistan Büyükelçiliği'ne getirilecek. Bu atamaların gerçekleşmesi için Senato'nun da onayı gerekiyor. Değişikliklerin ise bu yazdan itibaren uygulamaya konması umuluyor. Söz konusu değişiklikler için önerilen isimler, henüz resmen ilan edilmiş değil. 

Terfi mi, tenzil mi?

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama'nın ulusal güvenlik ekibindeki değişiklikler konusunda yarın bir açıklama yapacağını söyledi. Bu açıklamada Obama'nın yanında, Gates, Panetta, Allen ve Petraeus'un da olması bekleniyor. Gates, George W Bush tarafından 2006'da savunma bakanlığına atanmıştı ve bu yıl emekli olması bekleniyordu. Afganistan'daki savaş 10'uncu yılına girerken, ABD ülkedeki askerlerini Temmuz ayından itibaren çekmeye hazırlanıyor.

Petraeus'un ardından Afganistan'daki görevi Tümgeneral John Allen'ın alması bekleniyor. Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen da emekli olacaklar arasında. Mullen'ın yerini Afganistan'da hiç görev yapmamış olan Genelkurmay başkan yardımcısı Orgeneral James Cartwright'ın alacağı düşünülüyor. Bazı yorumcular bu atamanın Petraeus için pek de umduğu terfi olmadığına dikkat çekiyor.

Kimilerince 'neslinin en parlak askeri' olarak nitelenen komutan için bir sonraki askeri görevin Genelkurmay Başkanlığı olması beklenirdi. Bazı kaynaklara göre Petraeus, 'fazla ünlü' olduğundan bu görev için tercih edilmedi.

Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri