Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CIA Başkanı Çuvalcı General Türkiye'de

02.09.2012 19:38
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın Başkanı Orgeneral David Petraeus İstanbul'a geldi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın Başkanı Orgeneral David Petraeus İstanbul'a geldi. ABD Hava Kuvvetlerine ait bir uçakla saat 17:00 sıralarında Atatürk Havalimanına inen Petraeus'u VİP salonunda ABD'nin İstanbul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin karşıladığı öğrenildi.

ZAMANLAMA KRİTİK

Petraeus'ın gündeminde Suriye'deki son gelişmeler ve terörle mücadele konuları var. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in açıklamalarının hemen arkasından gelen ziyaretin zamanlaması kritik.

Zira Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'ndeki zirvede Batılı zengin devletleri, Suriye'deki gelişmeler karşısında ellerini taşın altına altına koymadıkları gerekçesiyle eleştirmiş, ABD'li komutan da Paralimpik Oyunları için gittiği Londra'da NATO kapısını kapatmıştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasını hatalı bulan Dempsey, NATO'nun, Suriye'de tampon bölge kurmasına karşı çıktığını söylemiş ve ittifakın bunun altından kalkamayacağını savunmuştu.

"ÇUVALCI GENERAL" OLARAK DA BİLİNİYOR

Adı, Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayında yer alan ve kamuoyunda 'Çuvalcı general' olarak tanınan Petraeus, İstanbul temaslarının ardından Türkiye'den ayrılacak.

ALTI AYDA İKİNCİ KEZ GELDİ

- ABD Senatosu tarafından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanlığı'na atanan Orgeneral David Petraeus, görevine başlamadan önce, 2011 Temmuz ayında ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirmişti. Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanlığını meslektaşı John Allen'a devreden Orgeneral Petraeus, 2011 Eylül'ünde de yeni görevinin başına geçmişti. 

- David Petraeus, 12-13 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği son Ankara ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yapmıştı. 'Verimli' geçtiği belirtilen görüşmelerle ilgili ABD Ankara Büyükelçiliği, bölgesel güvenlik konuları, terörle mücadeledeki işbirliği ve iki ülkenin istihbarat örgütleri arasındaki 'Çok iyi' olan ilişkinin ele alındığını bildirmişti. 

Büyükelçilik Sözcüsü Thomas J. Grubisha tarafından yapılan açıklamada, David Petraeus'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile yaptığı 'Verimli' görüşmelerin ardından Türkiye ziyaretini tamamladığı kaydedilerek şöyle denilmişti: 'Bölgesel güvenlik konuları ve terörle mücadeledeki işbirliği olmak üzere, karşılıklı ilgi alanları ve iki ülkenin istihbarat örgütleri arasındaki fevkalade ilişkiyi görüştüler. Önümüzdeki aylarda bölgenin en acil sorunlarına ilişkin daha yakın ve daha verimli bir işbirliğini öngörüyorlar'.

- CIA Başkanı'nın bugünkü ziyaretinin altı ay önce yaptığı ziyaretin devamı niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Bu haber toplam 4210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri