Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiftçi düğünlerinde 'tohum' takı oldu

18.07.2011 12:25
Fiyatı altını geçen sebze tohumu çiftçi düğünlerinde 'takı' olmaya başladı. Uygulamanın öncülüğünü ise yıllık 525 bin ton sebze üretimi ile Türkiye'nin 'sera başkenti' olarak ünlenen Antalya'nın Kumluca İlçesi'ndeki seracılar yaptı.

Yaz aylarını seralarda bakım çalışmaları, düğün ve nişanlarla değerlendiren Kumlucalı üreticiler, son olarak iki çiftçi ailesinin çocukları Hasan ve Hacer Panuş çiftinin düğününde buluştu. Gecede dans edip eğlenen çift, sıra takı törenine geldiğinde bir sürprizle karşılaştı. İlçede görev yapan ziraat mühendisi Mehmet Fırat, yakın arkadaşı damada piyasa değeri 700 lira olan 6 gram ağırlığında paket biber tohumu taktı.

Damat Hasan Panuş, düğünde hediye edilen tohumu fark ettiklerinde eşi Hacer Panuş'la çok şaşırdıklarını ancak gelecek üretim sezonu için ekmeyi düşündükleri biber çeşidinin tohumu olduğunu görünce çok sevindiklerini belirterek, "Seraların en önemli girdilerinden olan tohumu böylece bedavaya getirdik" dedi.

Ziraat mühendisi Mehmet Fırat da, araştırma ve geliştirme maliyetlerinin yüksek olması nedeniye sebze tohumlarının fiyatının her zaman altının çok önünde olduğunu kaydetti.

Kumluca’da tohum firmalarından alınan bilgiye göre, 3 gram ağırlığındaki domates tohumunun paketi 350- 800 liradan satılıyor. Aynı ağırlıktaki dolmalık ve sivri biber tohum paketleri de 350- 700 liradan satılıyor. Kuyumcularda bir gram altın ise 83.55 liradan işlem görüyor. 

cnn turk

Bu haber toplam 2570 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri