Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cihad Fonu İddialarına Cevap Geldi!

29.09.2013 01:29
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cihat fonu iddialarını yalanlarken, ABD ile İran ilişkilerinin normale dönmesinden en çok Türkiye'nin memnun olacağını söyledi.

Habertürk'e konuşan Davutoğlu, ABD'nin liderliği ve Türkiye'nin desteğinde Somali, Yemen gibi ülkelerde "cihatçı şiddet"le mücadele etmek için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturulduğuna ilişkin iddiaları yalanladı.

ABD İLE İRAN'IN YAKINLAŞMASI EN ÇOK BİZİ MEMNUN EDER

ABD ile İran arasındaki ilişkiden çok memnun olduklarını kaydeden Davutoğlu, "Tansiyonun düşmesini hep biz istedik. İlişkilerimiz daha kuvvetlenir, dış ticaretimiz 100 milyar dolara çıkar. Oradan gelecek enerji imkanları düşündüğünüzde Türkiye'nin rahatsız olması mümkün mü?" dedi.

Davutoğlu ayrıca, Ortadoğu barış sürecinde Hamas ile el Fetih arasında uzlaşı sağlamadan bir ayağı sakat kalacağını Kerry'e ilettiklerini sözlerine ekledi.

İSTANBUL BM'NİN MERKEZİ OLACAK

Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesel Merkezinin İstanbul'a taşındığını müjdesini veren Davutoğlu, "Böylece, İstanbul'un BM'nin merkezi olması için büyük adım attık. Ayrıca, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri topluluklarıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdik" diye konuştu.

Davutoğlu, bir daha ki durağı olan Cenevre'de mülteciler konusunda uluslararası toplumu harekete geçireceklerini ifade etti.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri