Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çikolatada tekstil boyası ve...

21.05.2012 12:24
Gıda sahtekarları şeker ve çikotaya da el attı. Çikolata ve şekerlerin içinde neler var neler...

Bayramların baştacı, ikramların vazgeçilmezi şeker ve çikolataya da binbir hile karıştı. Hilecilerin şekerlemelerin içine domuz jelatini, tekstil boyası, hayvan yemi gibi pek çok madde kattığı ortaya çıktı. Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş, bazı firmaların yüksek kâr elde etmek için halkın sağlığını hiçe saydığını söyleyerek, "Özellikle merdiven altı üretim yapan firmalar sağlığımızla oynuyor" dedi. Buzbağ, hilelere de şu örnekleri verdi:

"Şekere tekstil boyası, yumuşak şekere domuz jelatini ve tekstil boyası, çikolataya hayvan yemi olarak kullanılan soya tozu, margarin, keçi boynuzu tozu, leblebi tozu, kavrulmuş bakliyat tozu, fındık zarı katıyorlar. Kansere kadar birçok hastalığa neden olan hileli şekerlemeler, helal gıda kodeksine de uygun değil." Küp şekere kalıp haline getirmek için mumsu maddeler katanlar da olduğunu kaydeden Buzbağ, "Bu maddeler müsaade edilen sınırlar aşıldığında sağlık açısından tehlikeli" şeklinde konuştu.

BUNLARA DİKKAT!

Çikolatada göz önünde bulundurulması gereken noktalar şöyle: Parlak olmalı. Mat renkliyse almayın. Kokladığınızda kimyasal veya keskin şeker kokusu gelmemeli. Yüzeyinde küçük beyaz noktacıkların olması bayatladığını gösterir. Yendiğinde damağı ve genizi yakmamalı. Ağızda hızlı erimeli. Hızlı erimiyorsa, mumsu, madensi bir tat bırakıyorsa, bu çikolatada sağlıksız ürünler kullanılmış demektir.

Star

Bu haber toplam 8348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri