Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çılgın düşmanın belini kırın!

13.03.2013 22:36
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un Amiral gemisi (!)

Güney Kore ile ABD'nin ortak tatbikatına karşı tatbikat başlatan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ziyaret ettiği sınırdaki askerlerine seslendi.

Kim Jong Un'un askeri gezisinden kareler

KİM'İN KAYIĞI
Dünyaya meydan okuyan liderin askerlerini ziyarete giderken kullandığı ''Amiral Gemisi (!)'' dikkatlerden kaçmadı. Kim'in sandalı andıran ''amiral gemisi''yle verdiği komik görüntü söze gerek bırakmadı.

TEHDİTLER SÜRÜYOR
Kuzey Kore'de 17 Aralık 2011'de hayatını kaybeden babası Kim Jong İl'den koltuğu devir aldığından bu yana dünyanın en çok konuşulan isimlerinden olan Kim Jong Un'un tehditleri sürüyor.

''TETİKTE OLUN'' MESAJI
Batı'da eğitim alması, yaşının henüz 30'larında olması ve iddialara göre modern bir eşinin olması nedeniyle Kim Jong Un'un komünist rejimi yumuşatması bekleniyordu. Ancak geçen hafta ABD'yi nükleer füze ile vurma tehdidinde bulunan, önceki gün Güney Kore ile kırmızı hat bağlantısını kesip ateşkes anlaşmasını bitiren genç lider, dün de askerlerine "tetikte olun" mesajı verdi.

''ŞU ÇILGIN DÜŞMANIN BELİNİ KIRIN''
Güney Kore ile ABD'nin önceki gün başlattığı tatbikata karşılık kendi tatbikatını başlatan Kim Jong Un, askerlerini cephede ziyaret etti. Güney Kore sınırındaki cepheye giden Kim Jong Un, "Sanki şu an savaş çıkacakmış gibi hazır ve tetikte olmalısınız. Size 'saldırın' emri gelir gelmez çılgın düşmanlarımızın belini kırın ve onlara gerçek bir savaş nasıl olurmuş gösterin" dedi.

GÜNEY TON DÜŞÜRDÜ
ABD ile aynı anda iki ayrı tatbikat yürüten Güney Kore'den, Kuzey Kore'nin 1953'te varılan ateşkes anlaşmasını tek taraflı olarak bitiremeyeceği açıklaması geldi. Böyle bir ateşkes anlaşmasının tek taraflı bitirilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'yi de savaş söylemlerinden vazgeçmeye çağırdı. Uzmanlar ise 1950-1953 tarihlerindeki Kore Savaşı'ndan bu yana aralarında herhangi bir barış anlaşması olmayan Güney ve Kuzey Kore'nin sıcak savaşa girmeyeceği görüşünü savunuyor. Genç lider Kim Jong Un'un hem kendi halkına karşı saygınlığını artırmak istediği hem de uluslararası alanda dikkate alınmak istediği yorumları yapılıyor.

Bu haber toplam 4836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri