Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Operasyon Çiller ve Ağar'a da uzansın

17.08.2011 10:32
Savaş Buldan’ın eşi, Çarkın’ın ifadelerinin ardından savcılığa başvuracak.

1994 yılında öldürülen Kürt işadamı Savaş Buldan’ın eşi BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, aynı yıl başkentte işlenen 4 faili meçhul cinayetle ilgili yürütülen soruşturmaya müşteki sıfatıyla katılma kararı aldı.

Eşinin Ayhan Çarkın tarafından öldürüldüğünü belirten Buldan, dönemin Başbakan Tansu Çiller ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın yargılanmasını istedi. BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, dün bir talimat ifadesi için Ankara Adliyesi’ne geldi. Geylani’ye eski BDP milletvekili İbrahim Binici ve Bervin Buldan da eşlik etti. Burada Cumhuriyet’e konuşan Pervin Buldan, Ankara’da işlenen 4 faili meçhul cinayetle ilgili Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın’la birlikte 8 özel harekât polisinin tutuklanması konusunda, Türkiye’nin bu cinayetleri açığa çıkarma konusunda geride kalındığını, istenseydi Susurluk kazasıyla birlikte bunların aydınlatıbileceğini dile getirdi.

Buldan, şunları söyledi:

“Bugün cinayeti işleyen teker teker konuşuyor, ‘Cinayeti biz işledik, tetiği biz çektik’ diyorlar, ama önemli olan bu cinayeti işleyenler değil, bunların arkasındaki güçlerdir. Dönemin Başkanı Süleyman Demirel’in de yargılanması gerekir.”

Eşinin öldürülmesiyle ilgili elinde yeterli bilgi ve belgenin olduğunu aktaran Buldan, “Özellikle Ayhan Çarkın ve tetikçilerle ilgili bilgi belgeler var. Eşimin öldürülmesiyle ilgili görgü tanıklarının anlatımları kapsamında çizilen robot resimlerden birisi Ayhan Çarkın’a ait” dedi.

CUMHURİYET 

Bu haber toplam 1688 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri