Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin başbakanına ayakkabı

03 Şubat 2009 / 01:08
Cambridge'de konuşan Başbakan Jiabao'ya ayakkabı fırlatıldı.
Avrupa turunun son ayağı için Londra'da bulunan Çin Başbakanı Wen Jiabao'ya, Cambridge Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşma sırasında ayakkabı fırlatıldı.

Olay sırasında Çin Başbakanı Wen Jiabao küresel ekonomi hakkındaki konuşmasının sonlarına gelmişti.

Salonun arkalarında olduğu bildirilen protestocu ayakkabıyı fırlatırken "Bu bir skandal" diye bağırdı. Üniversitenin güvenlik görevlilerince uzaklaştırılan protestocu "Bu üniversite kendini nasıl bir diktatöre çiğnetebilir?" diye bağırdı. Protestocu salondan çıkarılarak gözaltına alındı.

Bu sırada çoğu Çinli öğrenciler olduğu anlaşılan diğer izleyiciler, "Yazıklar olsun sana" diye bağırdılar ve Wen Jiabao'yu alkışlarla desteklediler.

Ayakkabının isabet etmediği Başbakan Wen ise iki ülke arasındaki dostluğun "bu adice davranıştan" etkilenmeyeceğini söyledi.

Dün de Londra'da Tibet politikası yüzünden protestolarla karşılanan Wen Jiabao, bugün İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la bir araya gelmişti.

Bir dizi ticaret anlaşması imzalayan iki başbakan, küresel ekonomik krizle mücadele için diğer ülkelerle iş birliği sözü verdi. Çin önemli oranda Batı'ya yaptığı ihracata bağımlı durumda ve açık piyasalara ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: BBC
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri