Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'den dolar yerine yeni para birimi önerisi

23.03.2009 18:46
Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, IMF'ye reform çağrısında bulunarak, doların yerine yeni rezerv para birimi önerdi.
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'in Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan'ın, bankanın sitesinde bugün yayınlanan makalesinde, IMF'ye, dolar dışında yeni bir para biriminin, uluslararası rezerv para olarak kullanılması çağrısında bulunuldu. Çin, dolar yerine, Özel Çekme Hakkı (SDR) olarak da bilinen ve IMF'nin ülkelere borç verirken kullandığı değerin, yeni ortak para birimi olmasını önerdi.

İsim verilmeden doalrın hedef alındığı makalede, bir ulusun para biriminin, uluslararası standart olarak kabul edilmesinin, dünyadaki bütün ülkeleri o ülkenin para birimine bağımlı hale getirdiği kaydedildi. O ülkenin parasıyla ilgili sorunları düzeltmek için alacağı tedbirlerin, diğer ülkelere olumsuz maliyetleri olabileceğine dikkat çekilen makalede, enflasyonu kontrol altında tutabilmek için para basmayan ülkenin, diğer ükleelrin nakit ihityacına cevap veremediği ve bu yüzden uluslararası finansal sistemde açıklar oluştuğu ifade edildi.

Bu sebeplerden dolayı, uluslararası rezerv para reformu yapılması gerektiğini kaydeden Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou, sürecin herkesin kazanacağı bir süreç olması gerektiğini vurguladı.

Zhou, yeni rezerv para birimi olarak da SDR'ı önerdi. SDR'ın rezerv para birimi olarak her alanda kullanılabileceğini söyleyen Zhou, makalesinde, SDR'ın bir başka faydasının ise IMF'nin kaynak sıkıntısını gidermesi ve temsil reformunun kolaylaşması olduğunu yazdı. Zhou, SDR'a geçiş sürecini ve sistemin işleyişini ise şöyle tanımladı:

"SDR ile ulusal para birimleri arasında bir parite sistemi kurulacak. Böylece, şu anda sadece hükümetler ve uluslararası kuruluşlar arasında kullanılan SDR, uluslararası ticaret ve finansal işlemlerde de kullanılır hale gelecek.

Metaların fiyatlandırılmasında ve muhasebe işlemlerinde SDR kullanımı teşvik edilecek. Böylece, varlıkların ulusal para birimleri karşısında fiyat dalgalanmalarına maruz kalmaları önlenecek.

SDR temelli finansal varlıkları oluşturulacak. SDR bazlı hisse senetlerinin çıkarılması iyi bir başlangıç noktası olabilir.

SDR'ın değerlenemsi ve dağıtımı geliştirilecek. Meta fiyatlarından oluşan bir sepet SDR'ın değerini belirleyecek. İlerleyen zamanda önde gelen ekonomilerin par birimleri ve GSYH'leri de sepete dahil edilebilir. SDR dağıtımı, sadece hesaplamaya dayanarak değil, gerçek varlıklarla destekelenerek yapılacak. Böylece, SDR'a olan güvenin artması sağlanacak."

Zhou, makalesinin sonunda, SDR'ın uluslararası rezerv para olarak gücünün artmasının, uluslararası toplumun krizle başa çıkabilmesinin ve uluslararası parasal ve finansal sistemin istikrarını koruyabilmesinin yolunun, üye ülkelerin rezervlerindeki para miktarının IMF'nin merkezi kontrolünde olmasının sağlanmasıyla mümkün olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 1838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri